Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Molim vas za odgovor

polic

Postovani, da ne ulazim u detalje molila bi Vas samo da mi odgovorite da li bi mogli i kada doci do Vas na pregled sa bebom od 6 mjeseci ?
Unaprijed hvala
Lp,Nikolina

Darko Richter, dr. med.

Biste, uz uvjet da se ja razumijem u problematiku. Valjda znate o čemu je riječ.
Možete me kontaktirati na mail bibice@live.com

nives72

Imam dijete staro 12 god. i od 2. ove godine mjeseca ima povremeno bolove glave, temperaturu oko37.3 i povišene eozinofile (33 ) . Sada smo krenuli na ispitivanje alergije i dunger je 610 , ostale nalaze čekamo ( ige.., bockanje na alergene.). U stolici su nađene ciste ameba. Da li sve ovo upućuje na prisutnost parazita ili alergiju?Može li od parazita biti povišena temperatura i jaki bolovi glave (sad opet ne ide u školu već dva tjedna jer ima temp. i bolove ).Hvala unaprijed na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Upućuje na parasite. Glavobolju može imati od bilo čega.

fikus

Poštovani,
imam sina, star 6god.6mj.Radili smo pretrage,imamo neke rezultate, al nam ih niko nije protumačio ,ako možete sta prije vi nam rećisadZahvaljujem unaprijed!!)
Na prijemu dječak urednih vitalnih funkcija. Koža blijeda, bez osipa i petehija. Pulzacije perifernih arterija palpabilne. TT22.800 Kg(tik na 50%),TV 126.4CM(90-95%). lč angularni l.č palpabilni. Ždrijelo urednog kolorita, bez retronazalnog sekreta. Auskulatorni nalaz nad plućima i srcem uredan. Trbuh mekan, bez organomegalije, bezbolan na palpaciju peristaltika čujna.Ekstremeiteti bez edema i deformiteta. Neurološki nalaz: uredan za dob.
Laboratorijeski i ostali nalazi: Lkc=5.5; Erc=4.87; Hb=132; Hct=0.379 ; MCV=77.8 ; MCH=27.1 ; Trc=344 ;Neutrofilni granulociti (%)=31 ;Eozionofilni granulociti(%)=11 ;Bazofilni granulociti (%)=1 ;Limfociti (%)=44 ;Monociti(%)=14 ; Glu=4.5; Urea= 4.0 mmol/L ; Kreat.=47 umol/L ; K (S) =4.2 ; Na(S)=137; Cl=104 mmol/ L AST=26;ALT=13;LDH=243;GGT=13U/l ; CRP=0.2mg/ L ;IgG=8.53 ,IgM=1.91 ;IgA=1.12 g/L uK.proteini (S)=70.4; Album,%=58.3; Album.=46.6; Alfa 1%=2.7 ; Alfa 1=1.9 ; Alfa2 %=12.7 ; Alfa2=8.9 ;Beta %=9.3; Beta =6.5; Gamma %=17.0 ; Gamma= 12.0g/L;Gluten IgA=1.7; Gluten IgG=5.8;
Tkivna glutaminaza IgG=0.00; Tkivna glutaminaza IgA=0.2IU/mL Specifični IgE-na mlijeko 0.13klU/L ;ukupan IgE= 842.0 klU/L
Gastroskopija: nalaz uredan, nešto bistrog sadrzaja ;Duodenoskopija: sluznica hiperaktivna, krvari na dodir, uzet uzorak sluznice tankog crijeva na PHD analizu.
Terapija: Fenix tbl. 1x20mg...4tj.Kontrola sa navedenim nalazim PHD-a, po potrebi i ranije.

Darko Richter, dr. med.

Ima sklonost alergiji, a usput i ukusnu bolest, odnosno duodenitis. Samo, da se ne zavarate, nije niti slučajno alergičan na kravlje mlijeko, niti to ima veze s duodenitiosm. Alergičan je na nešto drugo, a što nije testirano.

fikus

Poštovani,
stigao nam je nalaz ,al kod dr se tek terbamo naručiti...ako može vaše tumačenje nalaza , mada u njemu stoji da je neadekvatna orijentacija uzorka sad
Patološko anatomski nalaz:
Primljeni materijal su dva izrazito oskudna fragmenta sluznice tankog crijeva,nepodesni za patohistološku analizu zbog neadekvatne orijentacije uzoraka.
Patohistološki vidi se srednje gusti infiltrat mononuklearau lamini prpriji uz nešto submukoznih duodenalnih žlijezda,a foveole su tubularne,obložene reparatorno-degenerativno promijenjenim cilindričnim epitelom. U sva tri uzorka vidljiva je samo jedna djelomično skraćena resica,obložena cilindričnim epitelom gdje se na 100 enterocita vidi manje od 40 intraepitelijalnih limfocita.
Opisani materijal je nepodesan za detaljniju patohistološku analizu u smislu glutenske enteropatije.
Hvala unaprijed!

Darko Richter, dr. med.

Piše vam da bioptički uzorak nije dobar.
Patolog ne može ništa konkretno reći.
Onda tako i svi drugi koji njegov nalaz gledaju.

d_fucak

Poštovani,
naime ja bi Vas molila za pomoć ako je moguće jer ne znam kome se obratiti više.

Moj sin od 3,5 godina kašljao je 2 i pola mjeseca ( od sredine kolovoza ove godine do sredine listopada) pa je prestao i sad opet kašlje.Kašalj nije sad cijeli dan aktivan nego dolazi kao u par navrata pa se zakašlje i pokašljucava tako sat dva.
Jednom je počeo kašljat u noći i to je trajalo malo duže davala sam mu vode i sirup Hederan i otvorila širom prozor da je dolazio hladan zrak i bilo mu bolje.Inače imamo centralno u kući i svaki dan spavamo sa nakipanim prozorom i stavljam mokre ručnike na krevet.
Još se pojavio problem al taj traje dvije godine (mislim da se pojavio nakon prve hospitalizacije kad je dobio bronhitis gdje nismo smjeli biti s njim jer nije bilo mjesta,pa su ga vezali za krevet i kao da su mu ostale treume) tijekom spavanja on diše samo na usta a na nos ne,pa kad udahnje na usta treba mu malo duže da izdahne i to izgleda kao da se guši i onda se probudi i plače.

Poslali su nas na testiranje al meni nije nešta jasno evo nalaz:

Alergološko testiranje na inhalacijske alergene (prick test)
a ostali alergeni Histamin 5 mm, negtivna proba, derm. pteronyss, Derm. farinae, dlake psa 2 mm, dlake mačke, pelud trave 3 mm,artemisia vulgaris, ambrosia elatior, breza 4 mm, lijeska 2 mm,alternaria,cladosporium su negativni

E sad mene zanima jel on alergičan na šta ili nije jer je dobio ove lijekove

Flixotide 50 mcg 2 x 1 potisak na dan do kontrole
Ventolin sprej 4 x 1 potisak p.p
Aerius 1 x 2.5 ml p.p

Srdačno hvala unaprijed!!

Darko Richter, dr. med.

Iz ovakvog nalaza prick testa teško je bilo što zaključiti, možda je alergičan na pelud breze, no to bi za njegovu dob i naše geografske širine, bila prava rijetkost.
Po načinu disanja mogu zaključiti da ima veliki treći krajnik (neka ga vidi ORL), a po terapiji - da ima astmu.
No, to su zaključci po vašim prepisivanjima tuđih akcija, a da ga ja vidim, i napravim alergološku obradu, bio bih sigurniji u to da li išta ima, i što točno.

d_fucak

Hvala Vam na odgovoru.Na ORL smo naručeni 25.11 pa ćemo vidjet.A što se tiče asme ona njemu nikad nije dijagnosticirana.Ne znam na temelju čega je i dobio te lijekove jer je prije 2 godine bio hospitaliziran zbog bronhitisa,ali mu se do sada nije više vratio.Napravili smo samo taj test na Srebrnjaku i pedijatrica ga poslušala i to mu prepisala.Da prekinem lijekove?Kontrola nam je tek 26.02.2015 zašto da dijete trujem sa time ako nema potrebe.

Darko Richter, dr. med.

Rekao sam vam da na daljinu ne znam. Niti vidim nalaz tog drugog liječnika, niti vidim dijete, niti vas mogu ispreskakati pitanjima kojima mogu dobiti autentične odgovore značajne za dijagnozu.

jasminab

Postovani,
Prije neko vrijeme primjetila sam da sam pocela poveremno kasljati, pa sam uradila alergo test. Rezultat je da su mi povisene pojedine stavke
Cladosporioum-Alternaria [M2_M6] 12.9 3.6
Penicillium-Aspergillus [M1_M3] 1.4 2.2.
Mozete li mi molim Vas pojasniti o cemu se radi
Hvala

Darko Richter, dr. med.

Ne mogu za sada ništa pojasniti niti sebi, a kamo li vama.
Ako točno prepišete što piše na nalazu, uključujući i kojom je metodom rađeno štogod da jest, možda se snađem.
Nalaz ima ime i prezime, ima tko ga je ordinirao, ima tko ga je napravio, ima iz čega je napravljen (iz kojeg uzorka), ima kojom metodom je rađen, ima sam nalaz, ima jedinice, ima referentne vrijednosti.
Dakle, za mene ne postoji nalaz koji je netko sam sebi dao uraditi, osim ako nije doktor koji se time bavi, a taj me onda ne treba. Dakle, nalaz koji je laik sam sebi ordinirao, nije nalaz. Nalaz može biti samo ono što je ordinirao liječnik. Običavam one,koji sami sebi ordiniraju pretrage, a ne razumiju se u medicinu, uputiti ne da pitaju mene, već da pitaju sebe. To je jedino korektno.

Sandra1304

Poštovani,

Zanima me što bi to moglo biti..?
Prije četiri dana osjetila sam da me počelo iz čistog mira boljeti kod rebra s lijeve strane. Na dodir i određene pokrete..smetalo mi je dok dišem dubooko i kod sjedenja duže na istom mjestu te kod smijanja ili kašljanja. Danas se malo i smanjilo to..kroz dan je dobro ne dižem baš nekaj teško i kroz večer osjećam..ali smanjilo se..pa me zanima kaj je to moglo biti?

Darko Richter, dr. med.

Ne znam, ali znam da je to život.