Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Spirometrija

azica

Pozdrav,

imam astmu i u zadnja 3 mjeseca su mi nalazi spirometrije malo otišli u čudnom pravcu. Pumpice svoje koristim, ali nešto mi se čudno dešava. imam sve učestalije napade i teže disanje.
FCV 115 (117)
FEV1 29 (86)
FEV1/FCV 25 (83)
PEF 15 (62)
FEF25% 9 (68)
FEF50% 20 (65)
FEF75% 27 (60)
ovo su moji rezultai spirpmetrije, u zgradi je prije 2 mjeseca što je bilo.
pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Ako su ovi nalazi točni, vi se praktički jedva krećete kroz stan, a izaći van praktički ne možete.
Čudi me da vas nisu zadržali u bolnici ako su vas pregledali i vidjeli ovu spirometriju.

azica

Nalazi su više puta ponavljani i isto je bilo. Ja sam to išla privatno ljekaru, ali sam tu očito napravila greško što nisam odmah u kliniku otišla. Da li je u skladu s tom normalno da mi se pojave napadi 3 puta u toku dana? to mi se jučer dogodilo pa sam skoro čitav dan provela u hitnoj i oni me nisu pustili dok mi se stanje nije ustabililo i rekli su ljekari opšte prakse da mi vjerovatno terapije nije odgovarajuća, ja koristim pumpice alvesco i atrovent, a pijem astmasam tabelte. Tako su mi jučer davali aminofilin i hidrokoritizo inekciju, dok mi nije bilo bolje, pod bolje mislim da sam mogla koliko toliko disati kako treba.

Darko Richter, dr. med.

U vašem slučaju se preko interneta ne može puno, već treba pregled u živo.

azica

Vama nije potreban detaljniji pregled. prije nego sam odlučila da odem ljekaru na pregled, danas sam završila na hitnoj s ponovnim iv aminofilina i hidrokortizona i deksazon, kad je tad spirometrija urađena vrijednosti su bile slične. nakon primljenih inekcija ostalih lijekova su je ponovili u skoro pa su bili u normlnim vrijednostima. terapija mi je promijenjena skroz s redovnim praćenjem stanja. zahvaljujem vam mnogo. možte li mi još dati savjet vezano za alergije kakvu posteljinu je dobro koristiti zbog grinja? lijep pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Ti savjeti ovise o tome na što ste alergični. Ako ste alergični na grinju iz kućne prašine, i baš od nje imate astmu, onda koristi preuređivanje stanja, ili barem spavaće sobe, protiv grinja: ukloniti tepihe, zastore, stolnjake, tapecirani namještaj, plišane igračke, jastuke, kapute u ormarima, i sl., tj. sve što skuplja prašinu. Ostaje krevet, kojeg treba opremiti antialergijskim navlakama za jastuk, jorgan i madrac. Anitlaergijska posteljina svodi se da ono što imate presvučete u antialergijske navlake, koje perete kao i svake druge. Samo su skuplje, ali su i kvalitetnije. Ima ih bezbroj, no kod nas je nekako najlakše doći do Allergocover, preko jedne slovenske zastupnjičke firme koja operira gdje god treba (topmedicus.si); na naslovnici imate tab "Alergija na grinje", s hrvatskim linkom, pa se tu možete interesirati. Ali, eventualna investicijica isplatit će vam se jedino ako stvarno od grinja imate smetnje.

ZabrinutaIvana

postovanje
mozete li mi ocitati nalaz spirometrije i ventolin testa
iman 20 god,164 cm i 56 kg, nepusac i dugi niz godina san se bavila sportom i svirala flautu
FEV1 pre-3.20 , post-3.46 chg 7%
PEF -pre 3.93 -post -6.09 chg 50%
FEF2527 3.70 -post 4.90 chg 29%
znacili li ovo pozitivan ili negativan ventolin test
unaprijed hvala

Darko Richter, dr. med.

Ovo u prvom redu znači da niste dobro puhnuli, bilo prvi, bilo drugi puta. Meni se čini da niste dobro puhnuli prvi puta, pa je drugi puta, kada je bilo bolje, ispalo koa da je to djelomice od Ventolina, ali, nije. Samo ste bolje puhnuli. Ventolinski test je negativan.