Kontracepcija

krvarenje unutar ciklusa

sara

Imam 32 god i ovo mi je prvi ciklus uzimanja diane35 radi akni, imam još šest tableta do pauze od 7 dana no dogodilo mi se ''nepredviđeno''lagano krvarenje prije tri dana. Da li je to normalno i da li moram prekinuti terapiju. Da li one djeluju kontraceptivno od samog početka uzimanja ili treba neko izvjesno vrijeme kombinirati sa drugim kontraceptivima?

doc. dr. sc. Branko Radaković

Ukoliko je to oskudnije krvarenje uzimajte još 7 dana Diane. Diane djeluju kontracepcijski u ciklusu u kojima ih uzimate stoga ne treba dodatna kontracepcija.

jenny2808

Dobar dan. Imam jedan ozbiljan problem i ne znam kome više da se obratim za pomoć.Pokušaću biti što kraća. Moj problem je sljedeći. U zadnjem periodu sam imala bolove na početku odnosa,dakle pri samom prodiranju nakon čega nestanu. Dva dana nakon zadnjeg odnosa sam prokrvarila iako nije bilo vrijeme da dobijem menstruaciju. Nakon toga sam posjetila ginekologa koji mi je dao yaz pilule,te je odmah nakon prve prestalo krvarenje. Iz straha da nešto nije u redu uradila sam krvni nalaz koji je sasvim u redu,te ultrazvuk i papa test kod drugog ginekologa koji su također uredni. Pilule pijem redovno,i imala sam smeđi iscjedak koji je danas prešao u krvarenje koje nije toliko obilno ali ga ima. Molim vas pomozite mi,šta da radim? hvala unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzimajte dalje pilule. To je privikavanje na pilule.

jenny2808

doktore, opet ja.ne želim da vam budem naporna,ali paničarka sam velika. krvarenje mi ne prestaje niti se smanjuje. koliko traje to privikavanje i kad mislite da je vrijeme da se ipak obratim ponovo ginekologu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće je cijeli ciklus.

barbara200

prije 3 mjeseca sam prestala uzimati pilule nakon 2 godine korištenja, prije 2 mjeseca sam bila kod ginekologa PAPA test i ultrazvuk uredni. sada mi se javlja nakon odnosa smeđkasto-žuti iscjedak kao boja bijele kave, što traje jedan dan i nestane. Koji bi mogao biti uzrok? Jedino šta sam pročitala je rak vrata maternice, te sam sada jako preplašena. Koliko je moguće da se to nije vidjelo na nalazima prije 2 mjeseca? imam 22 godine.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o navedenoj dijagnozi. Moguća je ozljeda rodnice tijekom odnosa, kontaktno krvarenje iz ranice na vratu maternice, laceracije, endometrioza, polipi i slično.
Posjetite ginekoloa.

barbara200

zaboravila sam napomenuti da i prije pilula nisam imala nikakvih problema, uzimala sam ih radi kontracepcije, nemam ni policistične jajnike, imam redoviti ciklus 28-32 dana.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam.

leaibruno

Jucer mi je bio 17. dan ciklusa i navecer prilikom odlaska na toalet primjetila sam tragove svjeze krvi na papiru. Poslije toga i danas vise nista. Zanima me sto bi to moglo biti jer inace sam znala polovicom ciklusa vidjeti smede tragove ali nikada svjezu krv pa brinem. Hvala na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno periovulacijsko krvarenje.

savrsenkroj

Poštovani,
Počela sam sa uzimanjem druge kutije novynett-a i posle 11 tablete sam dobila krvarenje u vidu braon iscedka, a zatim i redovnu mestruaciju. Ostalo mi je jos 8 tableta do kraja ovog pakovanja. Šta treba da uradim? Da nastavim da pijem i napravim redovnu pauzu od 7 dana ili da prestanem odmah da pijem?

Healy

Poštovani,
pila sam Lyndinette 20 dvije godine nakon čega sam prešla na Logest koji pijem sad 4 mjeseci. Prvi mjesec sam imala spotting i nakon toga 3 mjeseca je sve bilo uredno do sad. Protekli tjedan imala sam gljivičnu upalu koju sam liječila vaginaletama (zadnju potrošila prije 2 dana) da bi danas vidjela da sam imala blago krvarenje (svijetlo crvena krv, ne smeđi iscjedak kao što mi je bilo kod spottinga). Ovo mi se desilo sad prvi puta, trenutno sam na 16. tableti pa mi nije bilo jasno da li je to posljedica upale, ponovni spotting ili su mi pilule Logest preslabe?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Savrsenkroj, uzimajte do kraja i sedam dana pauze.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Healy spoting krvarenje.

Healy

Poštovani,
nastavno na prethodni post za koji ste rekli da je bio spoting u pitanju - taj isti dan nakon blagog krvarenja, imala sam samo rozi iscjedak da bi vidjela jučer i danas da je iscjedak žuti ponovno... Da li bi to značilo da se upala ipak nije izliječila ili?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije. Savjetujem terapiju kolpitisa.