Kontracepcija

Mirena - nuspojave

momazic

42 su mi godine, Mirenu imam već dvije godine i doista mi je smanjila menstrualno krvarenje, iako ga je produžila. No u zadnje me dvije godine prate kandidijaze, ali i upale rodnice gotovo svaki mjesec (a da ginekolog ne nalazi Candidu niti neki drugi uzročnik), upale kože oko vaginalnog i analnog otvora, svrbež vlasišta, povremeno svrbež ruku i dlanova, vrata i ušiju, pojačano ispadanje kose koje nije samo sezonsko, a dobila sam i 12 kg uz jednak životni stil (redovito vježbam tri ili četiri puta tjedno). Ginekolog ne smatra da je razlog Mirena, no ja sve više sumnjam da je to pravi razlog mojih problema. Koristila sam valjda sve što je dostupno za tretiranje upale rodnice i kože oko rodnice i anusa i konstantnog svrbeža i ragada (Canesten, Mirobact, Rojazol, Diprogenta, oralne antibiotike, Pruriced gel, Avene Cicalfate losion i kremu, Hemeroprotect, biljne masti za hemeroide, cijeli niz Lactogyn proizvoda, vaginalne i oralne probiotike Lynex, Gynofit gelove). Sve ima kratkotrajan učinak, a problemi se vrate nakon par dana. Primijetim da se češće javljaju od sredine prema kraju ciklusa, uz kulminaciju dan ili dva prije samog krvarenja. Molim Vaše mišljenje i savjet.

Natalija Beljo, dr. med.

Nažalost jedini način da riješite zagonetku je da Mirenu izvadite van.