Kontracepcija

zaboravljena pilula

ninna17

bok...imam problem...14 dan sam zaboravila popiti tabletu..tj...popila sam je ali 9 sati kasnije...i onda naveče normalno...a to veče sam imala spolni odnos..znači nakon odnosa sam ju popila...kakve su šanse da sam zatrudnila?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Nikakve.

katya

vidjela sam na furumu slicnih pitanja, ali nikako da nadjem pravo pitanje pa vas molim za odgovor. dakle, zaboravila sam popiti pilulu jucer, 13.og dana ciklusa, i popila sam danas 2, no od zaboravljene pilule do ove sljedece dvije je proslo vise od 24 sata, problem je u tome sto smo jucer imali odnos (nakon sto je trebala biti popijena pilula), a nismo se koristili kondomom ni prekinutim snosajem, pa me zanima je li potrebno da uzmem tabletu za dan poslije jer sam jako zabrinuta oko te propustene tablete. unaprijed hvala

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne možete piti hitnu na redovnu kontracepciju. Šanse da ste zanijeli su minimalne. Potražite malo, puno sam ovo objašnjavala.

bridget_b

Poštovana doktorice,imala sam menstruaciju od 19 do 22.5 a novi ciklus diane-35 sam započela 21.5.Večeras sam htjela popiti pilulu u svoje uobičajeno vrijeme(20:30 h) ali sam shvatila da sam u toku prošlog tjedna zaboravila popiti jednu pilulu.Neznam koji je to dan bio, možda četvrtak ili petak ali sam 90% sigurna da sam je u subotu popila.Večeras sam popila jednu pilulu,nisam bila sigurna dali treba popiti i zaboravljenu pilulu.Jučer sam imala spolni odnos.Što da radim?Unaprijed hvala.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Nažalost, ne možete baš ništa. Ako se uplašite da ste trudni dva tjedna od ovog odnosa napravite test, a još tjedan dana, ako ćete imati odnos, koristite kondom. Ne brinite previše, šansa za trudnoću je još uvijek minimalna.

bridget_b

dali trebam nastaviti piti pilule bez ikakve promjene?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Da, naravno

fishbone

Poštovana doktorice,
mislim da nemam razloga za zabrinutost, no pišem vam da sačuvam svoj mir i da se ne zamaram nepotrebnim pitanjima. Pročešljala sam već ovaj forum, no ipak bih Vam se obratila osobno. Situacija je sljedeća: pijem Yasmin pilule preko 2 godine i jučer (kad sam htjela redovno popiti pilulu za nedjelju) sam shvatila da sam prekjučer zaboravila uzeti pilulu (prespavala sam večer u subotu i nekako u snu isključila alarm na mobitelu). To mi se još nije dogodilo, no slijedila sam upute za propuštenu pilulu u 1. tjednu i uzela 2 odjednom. To si bile 3. i 4. tableta pakiranja. Zadnji spolni odnos sam imala 17.8, u nedjelju, nakon toga mi je u pojedjeljak već došla menstruacija, jer je zadnja pilula prošlog pakiranja bila u srijedu.
Budući da u uputstvima piše kako je moguća trudnoća ukoliko se ima spolni odnos u zadnjih 7 dana od propuštene pilule, odlučila sam se pitati Vas za mišljenje, iako mi se čini nevjerojatnim da bi spermiji tako dugo preživjeli. Danas ću normalno uzeti svoju 5. pilulu navečer u 22h. Je li realno da je došlo do trudnoće?
Pretpostavljam da do kraja ovog pakiranja moram nastaviti normalno uzimati pilule i koristiti dodatnu zaštitu. Nakon uobičajene sedmodnevne pauze zaštita će biti valjana od 1. dana, zar ne? Postoji li mogućnost da mi zbog ove neravnoteže zbog propuštene pilule menstruacija dođe drugačije nego inače?

Puno hvala unaprijed!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Dobro ste zaključili da je trudnoća praktično nemoguća. Do neravnoteže može doći, ali ne mora, to ćete vidjeti. Već za 10-tak dana zaštita je potpuna, a od slijedećeg pakiranja svakako.

sanela 27

Poštovana,

01.03 u 18h sam popila svoju prvu pilulu triquilar
02.03. u 18h sam popila drugu pilulu

03.03 u 5h (ujutro) sam imala spolni odnos,gdje je partner svrsio u mene
03.03 nisam popila predvidjenu pilulu za 18h

04.03 u 18h sam popila dvije pilule odjednom

dalje sam nastavila reovno piti.

Postoji li sansa da sam trudna?

Zahvaljujem na odgovoru!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ako ste počeli piti pilule prvog dana ciklusa ne postoji. Ako niste, teoretski postoji.

jelena86

Danas mi je 4. dan uzimanja pilule Yasmin, pijem ih već godinu dana.
Jučer sam zaboravila popiti pilulu, uzela sam ju danas popodne oko 12, što znači da je prošlo do 15 sati od normalnog vremena uzimanja.
Imala sam spolni odnos tjedan prije uzimanja zaboravljene pilule, uključujući i današnji dan.
Znam da mi ne možete reći jesam li trudna happy
Pokušavam ne paničariti. Nikad ne zaboravljam pilule, nije kao da je prošlo 24 sata, nego 15, tako da mi se ne isplati gubiti živce. Je li potrebno koristiti dodatnu zaštitu sljedećih dana?

Pišem Vam da se smirim, jer je nedjelja, nemam koga nazvati. Znam da mogućnost uvijek postoji, ali nekako mi se čini da u onom priručniku što dobivamo u svakom pakiranju Yasmina budu informacije preventive radi, i da mi ovih 15 sati (od dopuštenih 12) nije preveliki razlog za brigu.
Zahvaljujem..

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne, to jest razlog za brigu, ali u slijedećih 14 dana, ne unatrag. A budući da spermiji žive najviše 72 sata sami izračunajte da li ste trudni. I molim pročitajte temu Pilula za dan poslije- najčešća pitanja.

diane

Lijep pozdrav!

Trenutno se nalazim u jednoj vrlo neugodnoj situaciji. Naime, kao kontracepciju pijem
tablete diane-35. Zadnji ciklus tableta prestala sam piti u utorak 10.3., a menstruaciju sam
dobila u nedjelju 15.3. Te iste večeri sam imala snošaj pri čemu je dečko ejakulirao u mene.
Slijedeći ciklus tableta počela sam piti u srijedu 18.3., ali sam već u četvrtak 19.3.zaboravila popiti tabletu. Dakle, drugi dan novog ciklusa.
U petak sam, budući da sam izostavila tabletu u četvrtak, popila dvije tablete
odjednom, te nastavila normalno piti tablete.
Tek danas sam pročitala da ukoliko se izostavi jedna tableta u prvom tjednu, postoji
visok rizik od trudnoće i da bih se trebala obratiti liječniku.
Mene konkretno zanima jesam li ja mogla ostati trudna, iako sam krvarila i tu večer
kada smo imali snošaj i tek danas mi polako prestaje krvarenje.
Zanima me i to je li uopće moguće da ostanem trudna ako za vrijeme snošaja imam
menstruaciju.

Unaprijed zahvaljujem.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

A iz kojeg razloga mislite da se odgovor iznad ne bi odnosio i na vas happy?

jelena86

Hvala na brzom odgovoru.

Ono što me još zanima jest sljedeće: oko odnosa u utorak, predzadnjeg prije propuštene pilule se ne moram brinuti (prošlo je više od 72 sata), a posljednji odnos je bio danas, netom nakon uzete propuštene pilule? Koliki je to razlog za brigu?
Ako sam dobro shvatila, do kraja kutije koristiti mehaničku zaštitu?

jelena86

Ja ću u svakom slučaju napraviti test za 15ak dana.

Hvala najljepša!

diane

Puno Vam hvala!!!!!!!! Ma, ja sam bila uvjerena da ne mogu biti trudna, ali samo dok na uputama od tableta nisam pročitala da ukoliko se propusti jedna tableta u prvom tjednu, a imala sam snošaj u roku tjedan dana prije toga, postoji visok rizik od trudnoće. ŠOKIRALA SAM SE! Iskreno, taj rok od 7 dana mi uopće nije jasan. Znam da spermiji ne žive duže od 72 sata, tj. 3 dana. Osim toga, kod kontraceptiva nema ovulacije, a zaštita vrijedi i za vrijeme pauze u uzimanju tableta - dakle svih 28 dana. A ako sam propustila tabletu u prvom tjednu (npr 2. tabletu), a imala sam snošaj tjedan dana prije, znači da je još vrijedila kontracepcija od prethodne kutije. Čemu onda panika ako sam imala snošaj unutar tjedan dana od dana propuštene tablete??????? Mislim da bi jedino bilo bitno ako je izostavljena tableta, a do snošaja je došlo prije 3 dana od propuštene tablete i to u nekom ekstremnom slučaju. Zašto nas onda nepotrebno plaše?

Još jednom Vam puno hvala na Vašem vremenu i strpljenju!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Odgovor za obje - samo uključite logiku. Sve dok ste pili tablete sve je u savršenom redu. Kad propustite tabletu, smanji se razina homona u krvi, i posljedično u slijedeća 2 tjedna postoji teoretska mogućnost da nastupi ovulacija. Ona ne može nastupiti odmah, ili 24 sata nakon što zaboravite tabletu, jer je ovulacija proces kojem treba par dana. Zato je potrebno koristiti dodatnu zaštitu.