lekovi i trudnoća

majuska479

Poštovana,

zbog smrtnog slučaja u porodici, 5 dana uzastopno uveče pred spavanje sam pila po jednu tabletu lorazepama od 1mg.nakon tih 5 dana nisam više pila.u medjuvremenu sam saznala da sam u drugom stanju, sada sam odprilike 5,6 nedelja, što znači da sam možda bila oko četvrte nedelje trudnoće kada sam popila te lekove. molim vas da mi kažete da li je to opasno po plod, da li ga je mogao oštetiti, i šta mi je činiti?najlepše hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Anksiolitici koje spominjete prema FDA(Food and drug administration) spadaju u A i B grupu lijekova nisu teratogeni u prvom trimestru.Dakle pustite da se trudnoća dalje razvija.

Minica83

Postovani,interesuje me da li se sprej Nasonex moze koristiti u trudnoci?Koristim ga zbog upaljenih sinusa.Doktorka mi je trenutno na odmoru,pa nemam koga da pitam,unapred hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može.

tanja123

Poštovanje dr. Šakoronja!

Trenutno sam na terapiji Roaccutanom od prosinca prošle godine i dogovorno moram uzimati terapiju do sredine lipnja ove godine.
Počela sam sa 10 mg dnevno, pa 20 mg pa sad opet 10 mg. Dakle pijem tablete pola godine.
Zanima me koliko se treba tijelu da se očisti nakon terapije, koje laboratorijske parametre možda mogu pratiti s obzirom na to te kad se može planirati zdrava trudnoća nakon terapije?
Hvala unaprijed!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Jetrene probe, kreatinin, urea i bilirubin.
Minimun tri mjeseca čekajte pa krenite na trudnoću.

Minica83

Postovani,8 sam nedelja trudnoce,U urinu mi je nadjena bakterija klebsiella enterobacter,prepisana terapija Cedax 400 mg jedna tableta,5 dana.Na uputstvu pise da postoji rizik u prvom trimestru trudnoce za upotrebu,da li trebam biti zabrinuta?Terapija nece uticati na razvoj bebe?Hvala unapred.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzimajte prema uputama. Dozvoljen je u trudnoći.

Minica83

Postovani,koje tablete protiv bola u grlu se mogu sisati u trudnoci?11 sam nedelja trudnoce,unapred hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Većina septoleta. konzultirajte svog liječnika obiteljske medicine.

bubi84

Postovani,
zbog bakterijske vaginoze u 36. nedelji trudnoce prepisane su mi Orvagil tablete 400 mg 3 puta dnevno 7 dana. Da li smatrate da je terapija odgovarajuca i bezbedna za plod?
Unapred hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, terapija ne može štetno djelovati na plod.

Dubravka86

Postovani doktore, vec par meseci radimo na bebi. Medjutim od juce me je jako bolelo grlo pri gutanju, posle pregleda prepisan mi je ospamox 1000mg dva puta dnevno. Ja nisam trudna sada, danas sam dobila... Terapiju cu ispiti dok mi se zavrsi menstruacija. Moje pitanje je dal mogu u ovom ciklusu raditi na trudnoci ili zbog antibiotika treba da sacekam sledeci ciklus? Unapred hvalaaaa.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, možete već ovaj ciklus početi raditi na trudnoći.

Rian@

Poštovani, molim Vas za informaciju mogu li u trudnoći za psorijazu vlasišta koristiti kremu Sorion sensitive, za koju proizvođač navodi da je sigurna za trudnice?

Sastav kreme je sljedeći:
Voda, hladno prešano kokosovo ulje (Cocos nucifera), glicerin, stearinska kiselina, cetil palmitat, gliceril stearat, Shea maslac (Butyrospermum Parkii), cetilni alkohol, polisorbat 80, cetearilni alkohol, nim (Azadirachta Indica – ekstrakt kore i lista), kurkuma (Curcuma longa – ekstrakt gomolja), indijski broć (Rubia cordifolia – ekstrakt korijena i stabljike), slatki indrajao (Wrightia tinctoria – ulje iz lista), fenoksietanol, etilheksilglicerol, dimetikon, BHA (butilirani hidroksianizol), BHT (butilirani hidroksitoluen)

Hvala unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, slobodno možete koristiti Sorion kremu.