pilule i antibiotici

Marina

Poštovana dr. Kupesic,

Zanima me kakve nuspojave moze imati istovremeno korištenje antibiotika (Amoxil) i kontracepcijskih pilula (Cilest). Ovo je prvo pakiranje pilula koje koristim nakon nekoliko mjeseci pauze, a sad se poklopilo s naotečenim limfnim čvorovima koje bi trebalo liječiti antibioticima. Mogu li se javiti kakve negativne nuspojave osim smanjene kontraceptivne djelotvornosti? Hoće li slijedeći ciklus biti u potpunosti siguran ili će i dalje biti potrebna dodatna zaštita?
Hvala.

shaya

oprostite na komentaru i upadicama,ali ja sam citala u americkom lijecnickom casopisu da je kontraproduktivno koristiti anibiotike i pilule i da bi to trebalo izbjegavati,te da je nemoguce osloniti se na zastitu samo od pilula dok se piju antibiotici.cak i da je opasno po zdravlje to kombinirati?

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovane,
Na zaštitni učinak kontraceptiva utječu mnogobrojni čimbenici, te se upravo stoga kod svake korisnice savjetuje prije započinjanja terapije učiniti "bateriju" laboratorijskih pretraga , među kojim i ocjenu jetrene funkcije, s obzirom da bilo kakvo oštećenje jetre ili uzimanje drugih lijekova koji mogu ubrzavati jetrebi metabolizam može negativno utjecati na koncentraciju oralnih kontraceptiva: bilo da je uvećava ili umanjuje. S obzirom na farmako-kinetičke osobitosti Amoxyla ne vjerujem da bi on mogao u toj mjeri smanjiti djelotvornu razinu oralnih kontraceptiva da bi oni postali nedjelotvorni. Naročito iz razloga što se antibiotik koristi samo kroz 7 dana (a ne poput nekih neuroleptika ili sedativa tijekom cijelog ciklusa). Ipak, da bi dao pecizan odgovor na Vaša pitanja, trebalo bi imati uvida u Vaše laboratorijske pretrage, te bih Vas uputila da se na našoj stranici informirate o ovom problemu kod Prof. Francetića koji je najveći autoritet na tom području. Ukoliko postoji bilo kakva bojanzan, ne bi bilo zgorega u da se u tom rizičnom periodu usporedno koristi mehanička zaštita od trudnoće (prezervativi).

Miad

Trebala bih poceti piti ampicilin a pijem pilule Yazz vec 10 tak dana. Da li ce to smanjiti njihovu zastitu? Unaprijed zahvaljujem.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, možete istodobno piti antibiotik i kontraceptiv. Neće se smanjiti učinak niti jednog lijeka.

MagdaD

Da li Eritromicin i Clindamycin umanjuju dejstvo pilula (Qlaira)? Stomatolog mi je prvo prepisao Eritromicin zbog otoka, pa potom Clindamycin jer sam imala vadjenje zuba pa sam morala piti Clindamycin da ne bi doslo do infekcije.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Umanjuju. Dodatna zaštita.

MagdaD

Koliko dugo moram koristiti dodatnu zastitu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Do kraja blistera.

MagdaD

Danas sam popila poslednju belu (placebo) pilulu, a antibiotike sam pila do pre 3 dana. Sutra krecem sa novim blisterom, sto bi trebalo da znaci da sam sa pilulama u potpunosti zasticena od sutra?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako je.

mynameiskika

pretpostavljam da su vec postavljana ovakva pitanja ali na mobitelu sam i tesko mi je pretrazivati forum...naime pijem yaz i prepisani su mi zajedno antibiotici sumamed i klavocin i zanima me trebam li uz pilule koristiti dodatnu kontracepciju i ako da koliko dugo? hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tijekom uzimanja antibiotika.

what1

Poštovani,
Počela sam piti kontracepcijske pilule. Danas sam dobila mjesečnicu i odmah krenula sa 1 pilulom. Ali od četvrtka pijem antibiotik Zinnat zbog upale mokracnih kanala, treba li mi dodatna zaštita ili ću nakon prestanka pijenja antibiotika ostati normalno zaštićena samo uz pilule ?
Zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prekidom uzimanja antibiotika bit ćete potpuno zaštićena.

lelica07

Poštovani,

zbunjuju me informacije koje nalazim na forumu i preporuka tete u ljekarni (s obzirom da me moj ginekolog maltene istjerao iz ordinacije jer nema on vremena za glupa pitanja). Naime, dobila sam klavocin bid zbog zuba i zubarica je rekla da pijem 5 dana, a inače već 3 mjeseca pijem lindinette 20. Znači prvi antibiotik popila sam u utorak u vrijeme sedmodnevne pauze pilula, zadnji u subotu navečer također za vrijeme pauze, i novu kutiju lindinette sam počela piti u nedjelju (jučer) navečer. Zanima me trebam li koristiti dodatnu zaštitu - ako da koliko dugo? (u ljekarni su mi rekli da još do 2 tjedna od novog blistera pilula, a ovdje čitam da je zaštita potrebna samo za vrijeme uzimanja antibiotika)

Unaprijed hvala na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Za vrijeme uzimanja antibiotika nužna je dodatna zaštita.

Lancii

Postovani, da li antibiotik Nolicin umanjuje djelovanje kontracepcijskih pilula lindynette 20?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne umanjuje.

zabrinuta_22

Postovani,
d pocetka trudnoce imam upalu mokracnih puteva, dva puta sam pila teblete amoxicilin 500mg 3x1, i nije mi pomoglo. Danas sam dobila duplu dozu, amoxicilin 1000 mg 3x1. Zanima me dal smijem piti tu dozu? U 15. sam tjednu trudnoce.
Hvala