pitanje za dr. Dejan Šakoranja

mucnik

Postovani,,,djevojka mi nije izgubila nevisnost, imala menstruaciju, menstruacija joj je trajala 5 dana, i odmah sutradan samo se "igrali" spolnim organima, i nespretno mi je spolni organ usao u njen spolni organ ali samo vrh,i ona krvarila,tako i sutra dan bez dodira,ostajalo je na maramici krv, jel to mogucnost da je izgubila nevinost ili nesto drugo,,

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće je,a isto tako je moguće da je krvarenje pristudno jer je kraj menstruacije.

mucnik

zaboravio sam reci, da smo lagano i njezno prst stavljali samo vrh i osjeti bolove, kao sto je osjetila bolove taj put kad smo se "igrali" i nespretno unisao spolni organ,,kako da saznamo sta je istina..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako je krvarenje prestalo nije od presudne važnosti.
Neka otiđe na pregled.

edina2

CIjenjeni doktore, zanima me posto pijem pilule za kontracepciju da li je normalno da imam bijeli iscjedak slatkastog mirisa bez svraba? Iscjedak je onako ni rijedak a ni gust. Hvala !

Dejan Šakoronja, dr. med.

Teško mi je odgovorit na neviđeno. Ako nemate subjektivnih smetnji, bolova, pečenja, svebeži, neugodnog mirisa onda za sada terapija nije potrebna.

Postovani, prije godinu i 4 mjeseca sam izgubila nevinost nezasticenim odnosom. Posliije toga je sve bilo u redu kao i sad sto je samo me i dan danas malo strah jer je bio nezasticen i tad je doslo do pucanja himena. Interesuje me da li je u takvim uslovima mogucnost zarazivanja nekom spolnom bolescu veca s obzirom da je i krvarenje bilo prisutno? I drugo pitanje je da li imam razloga za brigu iako sam bila kod ginekologa 9 mjeseci nakon odnosa, radila sam ultrazvuk, nalaz krvi i urinokulturu i sve je bilo uredno.. doktorica je rekla da se ne trebam brinuti jer da imam nesto ona bi to sve vidjela na ultrazvuku. Kakvo je Vase misljenje, da li jedino testiranjem na spolno prenosive bolesti mogu biti 100 % sigurna ili i na ovakav nacin mogu biti poprilicno? Nemam nikakve simptome ali sam citala da se neki mogu javiti tek nakon 10 godina pa me zato strah a decko s kojim sam bila je naravno imao i prije mene partnerica, dok sam ja eto bila samo sa njim. Unaprijed zahvalna.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da je i jedan kontakt neki put dovoljan za std( spolno prenosivu bolest)
Većina nema nikakvih posebnih smetnji. Uzročnici mogu biti bakterije, virusi, gljivice, paraziti.
Ne mogu se vidjeti na uzv a papa test je djelomična potvrda nećeg spolno premosivog.
Dakle sugeriram papa test, cervikalne briseve, i bris na hpv za početak.
Ostale se rade putem krvi( hepatitis, aids, sifilis itd.)

Ok hvala, mada cisto sumnjam da cu se moci podvrgnuti sad takvim testovima.. imam 19 godina, ne mogu sama nista poduzeti a takodje se ne mogu povjeriti ni svojima. Koliko je hitno i bitno po Vasem misljenju da ja to sad uradim.. I da li to ostali ljudi normalno rade redovno ili eto tek kad nastane problem... mislim kad vec moze da nema nikakvih simptoma?

Melani123123

Pozdrav. Namjeravam zapoceti sa konzumacijom logest kontracepcijskih tableta ali dogodio mi se propust. Nisam zapocela piti tablete 1.dana ciklusa,a danas je vec 7.dan. Je li moguce krenuti sa tabletama od danasnjeh dana i koji je rizik te da li je prijeko potrebno cekato oducu menstruaciiu

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ancipanci, napravite svakako samo za početak papa test.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije moguće. Pričekajte iduću menstruaciju.

daniela555

postovani popila sam 3 bijele pilule triquilara kao pilulu dan poslije i sad nakon 5 h samm dobila proljev.trebam li opet popiti jer sw nisu apsorbirale?ali koje jer jer je ostalo dvije bijele a ostalo su zute i smede?molim vas odgovor sto prije!!odnos sam imala nocas oko 2 sata a pilule popila nakon 15 h od odnosa.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Navedene pilule nisu pogodne za poskoitalnu kontracepciju.
Savjetujem da se javite svom ginekologu danas da bam napiše Escapellu ili Elaone.

daniela555

Vec ste mi jednom rekli da se pije 3+3 triquilara što se tiče, i to tri bijele pa dvije bijele i zuta nakon 12 h. Zar se ne moze svaka kontracepcijska pilula popiti kao pilula za dan poslije?vec sam popila tako.

Dejan Šakoronja, dr. med.

To vam ja nisam rekao. Ali ako ste tako postupili sad je kasno za drugo.

daniela555

Od odnosa na ovulaciju je prošlo 34 sata. Nakon 15 sati sam popila prve 3 a nakon 12 sati od toga druge tri tablete. Citala sam po siteovima gdje i drugi ginekolozi odgovaraju da se kontracepcijske pilule mogu tako kombinirati kao postkoitalna kontracepcija. Decko nije svrsio u mene, ali bojim se da postoji mogucnost da je malo procurilo. Da li da popijem danas Escapelle ili nema smisla? Mislite da ovaj mix nije učinio svoje?

daniela555

Ovo je vaša kolegica dr. sc. Romana Dmitrović odgovorila jednoj djevojci. Zar je to kriva informacija??

hedera

poštovani,
prošli mjesec sam bila kod ginekologa i prepisao mi je triquilar. zadnju menstruaciju sam imala 17. 6. te sam trebala početi da tabletama idući ciklus. dečko i ja smo imali spolni odnos danas 1.7. , ali mu je kondom pukao. kako sam trenutno izvan mjesta stanovanja i ne mogu do svoga ginekologa zanima me da li je moguće početi koristiti triquilar kao pilulu za dan poslije.
ako jeste koliko tableta i kada?
da li samo nastaviti sa započetom kutijom ili prekinuti nakon određene doze?
puno hvala na odgovoru.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Možete popiti tri srednje tablete odmah, tri za 12 sati. Pod srednje mislim one koje se piju u sredini, ne znam točno koje su boje (sadrže 40 mcg estradiola i 75 mcg levonorgestrela).

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, osobno sam protiv propisivanja trifazičnih kontraceptiva u svrhu postkoitalne kontracepcije, jer koliko god se trudili pacijentice uzmu one krive boje i ne naprave ništa i takav efekt ravan je nuli. Drugo je s monofaznim kontraceptivima. Mnogo je žena koje su neželjeno zatrudnjele uzimajući postkoitalne pilule na krivi način.
Ovaj mix kako ga vi nazivate je valjda djelovao ako ste ih pravilno uzela. No ja bih vam osobno preporučio Escapelle.

daniela555

U redu, ali rekli ste da je za nju kasno pošto sam ovo već popila? Što je bilo prije dok takvih monofaznih nije bilo u Hrvatskoj za kupiti,zar se nije tada kombiniralo ovako, 3+3? ne preostaje mi ništa osim čekanja.