Preuranjena menstruacija

Lorena05

Poštovani, imam jedno pitanje. Imam redovitu menstruaciju svakih 29-30dana. Predzadnju sam imala 14.4. koja je došla na vrijeme, a zadnja je kasnila 10 dana. Dobila sam ju 22.5. Sada sam opet dobila menstruaciju 8.6., koja nije kao i sve do sada, nego više ide smeđe-crvena krv kada obavljam malu nuždu i tokom dana nešto slabije. Uglavnom imam dosta obilne menstruacije. Zanima me da li preuranjena menstruacija može ukazivati na trudnoću, neku bolest, nešto treće ili nemam razloga za brigu? U međuvremenu je bilo spolnih odnosa, ali sa zaštitom. Hvala lijepa.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, mislim da se kod Vas radi o anovulacijskom ciklusu. Mislim da se ne trebate brinuti i ne mislim da ste trudni. Ako se bude javljalo kroz iduće cikluse, onda se javite svom ginekologu.

penthes

..dobar dan..imam pitanje...ovako..zadnju menstruaciju sam imala 08.05.2011..prije toga sam imala 10.04.2011..računala sam da bi trebala dobiti 05.06.2011..i u pon(30.05) sam osjetila pritisak dolje kao pred mengu .....i imala sam spolni odnos(nakon dužeg vremena) 30.05.2011 ( bez zaštite, nisam pila ni pilule, jer sam čekala menstruaciju) i počela sam krvariti( menstruacija) 01.06.2011..i počela sam koristiti pilule..u utorak sam imala smeđi iscjedak i imala sam spolni odnos...i krvarenje(menstruacija) mi je trajalo do 10.06.2011..( nije mi cijelo vrijeme bila obilna, samo u prva tri-četiri dana)..ovo ostalo je bilo krvarenje tokom spolnih odnosa..Recite mi jel imam razloga za brigu ili je to zbog pilula i zbog tog što duže vrijeme nisam imala spolne odnose..pa je to sve sad utjecalo..zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Nastavite uzimati pilule prema propisanoj shemi.

Lorenna5

Dobar dan, imam sličan problem. Menstruacija mi je inače redovna, ciklus 28-30 dana a posljednja je bila 26.5. Međutim, ovaj mjesec je dosta "uranila" tako da sam ju dobila 16.6., a prethodilo joj je otprilike tjedan dana blagih, ali upornih, cjelodnevnih mučnina. Intenzitet krvarenja je također bio dosta slabiji nego obično. Inače bude par dana slabo, par dana intenzivno a zatim osrednje, da bi završilo sa slabim, trajalo bi 7-8 dana, a ova zadnja "mjesečnica" (koja, usput rečeno, još uvijek traje) bila je 5-6 dana jedva i prisutna, nakon čega je dva dana krvarenje bilo umjereno i sad se opet stišalo. Grudi me inače bole i otiču nekoliko dana prije mjesečnice, a zadnji put promjena na njima uopće nije ni bilo, nego su počele danas.
Možete li i meni razjasniti situaciju? Hvala unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da ćete tek sad dobiti menstruaciju. Ovo što Vam sad traje vjerovatno nije menstruacija nego neki oblik neurednog kravrenja.

mici15111

Postovani, u martu mi je menstruacija kasnila 2 nedelje, pre toga je bila redovna na svakih 30 dana. Medjutim, posle toga ciklus nikako da se vrati u normalu, poslednja dva meseca dobijam po 5-6 dana ranije. Obilne su i traju po 6-7 dana kao i inace. Zadnjih 6 meseci sam pod velikim stresom zbog privatnih problema i plasim se da nije neki hormonski poremecaj u pitanju. Mogu li cuti Vase misljenje? Unapred hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, svakako da stes može imati implikacija na neredovitost ciklusa, premda menstrualni ciklus zna varirati .
Normalan menstrualni ciklus varira kod neke osobe više, kod druge manje. Normalnim menstrualnim ciklusom smatra se interval od 22 do 35 dana. Dakle vaša odstupanja su u tim okvirima. Druga stvar je pitanje trajanja i intenziteta trajanja krvarenja. S obzirom da se radi o obilnijim menstruacijama savjetovao bih Vam UZV pregled da se vidi da iste nisu posljedica nekog zbivanja ma maternici(polipi, miomi) ili na jajnicima(najčešće cistične tvorbe).

Nikol_Sa

Poštovanje Doktore!
Moj problem je vezan za preuranjenu menstruaciju, inače godinama imam redovan ciklus, strogo svakih 28 dana, sve do sada...
Nakon četrnaest dana od prvog dana predhodnog ciklusa sam osjetila jake bolove u stomaku i napetost grudi, da bi me nedugo potom iznenadilo krvarenje.
Intenzitet krvarenja, boja kao i konzistencija je normalana, bez ikakvih posebnih i čudnih karakteristika. Danas je četvrti dan od kada kontinuirano traje to krvarenje.
Primjećujem da se intenzitet smanjuje. Vodim uredan seksualni život. Imam li razloga za brigu? Na što to upućuje? Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, radi se o disfunkcijskom neurednom krvarenju. No ako se isto smiruje i već pomalo prestaje, ne mislim da se trebate brinuti.
Ako se isto pojavi u sljedećim ciklusima, svakako posjetite ginekologa. Trudnoću možemo isključiti.

Nara

Postovani,
Ranije sam imala neredovne menstruacije, ali od pre tri godine se ciklus konacno sredio i dobijem na svakih 30-32, 35 dana, sa povremenim izuzecima kasnjenja od nedelju ili deset dana. Poslednja menstruacija mi je kasnila izmedju 7-10 dana, i bila je vrlo bolna, sto mi se desava retko. Bila je uobicajena, trajala je uobicajeno, a nakon 10 dana od prestanka, ja ponovo imam menstruaciju. Krv je, cini mi e, drugacija. Obicno je tamna, i gusca, a ovog puta svetla. Osim toga, cudno mi je sto ne osecam nikakve menstrualne reakcije u samoj materici, sto u tokom menstruacije osecam (blazi bol, "rad" materice). Mada, bilo je menstruacija i bez toga u mom zivotu, cini mi se. Uplasena sam, i povezujem krvarenje sa nekim drugim mogucim uzrokom. Odnose nisam imala moguce oko mesec dana, iako ih inace imam redovno, mada ne ucestalo (1 nedeljno prosecno). Kad bih znala da je ovo samo menstruacija, ne bih se brinula. PItam se moze li uopce biti nesto drugo? Posumnjala sam i na mogucu trudnocu, i eventualne posledice, i uradila test, ali je negativan. Molim vas za sto skoriji odgovor.
Unapred hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ne radi se o menstruaciji već o disfunkijskom krvarenju. Svakako savjetujem uzv pregled da se ustvrdi uzrok. Često to budu ciste, pcos, endometrioza kao uzrok.

Ivanloa

Postovani, vec 7 mjeseci uredno pijem Diane 35. Prije 3-4 tjedna pocela sam vjezbati, vjezbe su bile napornije i rezultirale su prijevremenom menstruacijom - umjesto da ju dobijem tijekom sedmodnevne pauze, menstruaciju sam dobila nekoliko dana ranije, tocnije 20. dan uzimanja tableta. Tablete sam nastavila piti 20. i 21. dan, normalno napravila sedmodnevnu pauzu i započela novi blister. Zanima me je li u ovakvim slučajevima zastita od trudnoce smanjena ili je samo vazno sve tablete popiti na vrijeme Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, djelotvornost pilula na taj način nie smanjena.

kl@udij@

Poštovani....
svaki mjesec dobivam mjesecnicu do tjedan dana ranije.. Recimo dobila sam 24.08. i sljedecu sam dobila 20. 9 i svaki mjesec je ranije... Menstruacija uvijek traje po 5 dana,prva dva dana je obilno,sljedec dva dana slabije i 5 dan je jako slabo...Naime prije spolnog odnosa je bilo tako,zatim kada je bio prvi spolni odnos je par mjeseci bilo u isto vrijeme i sada se ponovno vratilo na staro,znaci svaki mjesec ranije... Sa tim da su spolni odnosi sa kondomom a neki i bez kondoma ali naravno koristimo metodu prekinutog snosaja(izvadi van prije nego svrsi).. da li imam razloga za kakvu zabrinutost? happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana nemate razloga za brigu.
Od 24.8. do 20.9.2012 je 28 dana cikusa. Ne razumijem ovu vašu konstrukciju preuranjena menstruacija.
MENSTRUACIJSKI CIKLUS SE RAČUNA OD PRVOG DANA JEDNE DO PRVOG DANA DRUGE MENSTRUACIJE.

Lunalea

poštovani,molila bih vas za mišljenje. Imala sam menstruaciju 28.11. i trajala je do 02.12. Sad se opet pojavilo jako slabo krvarenje od 08.12 do 10. 12. Možete li mi reci o cemu bi mogla bit riječ? Hvala unaprije

Lunalea

poštovani,mali ispravak,krvarenje nije završilo 10.12 nego se sad pojacalo uz slabu mučninu i bol na desnom jajniku

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možda se radi o ovulaciji, upali jajnika, prsnuću ciste. To su najčešći uzroci.
Savjetujem pregled svakako.

Lunalea

postovani,zahvaljuljem na odgovoru,a molila bih vas da mi kažete kad da otprilike ocekujem slijedeću menstruaciju. Napominjem da mi je ciklus inace 24 dana,a vec nekih dva tjedna imam slabu mucninu i bolove u jajnicima. Na pregled sam narucena tek poslije nove godine