Trombofilija

zovakova 5

Poštovani,dali se sa trombofilijom može imati dijete?
I dali da u trudnoći nastavim piti aspirin protect?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Naravno da se može imati dijete u poremećaju koji se naziva trombofilija.
Ako se radi o istoj lijek izbora su preparati niskomolekularnog heparina.

mo123

Poštovani zanima me nakon nalaza krvi dali imam trobofiliju i koju bi terapiju trebala primati....Inaće sam trudna 12tjedana
Za faktor V i faktor II nema mutacije, a za MTHFR - heterozigot (mut/wt) i Pai 1- prisutan 4G polimorfizam na jednom alelu...
Ovo mi je druga trudnoća, a u prvoj sam krvarila prvi 5mj...Rodila sam zdravog dječaka u 37tjednu 2650gr,49cm..
I još nešto u prvoj i drugoj trudnoći imam strašne glavobolje ponekad i po 2dana zaredom...zanima me zbog ćega i kako ih spriječiti...
Hvala unaprijed.....

Molim Vas za objasnjenje. prije par mjeseci izgubila sam bebu u 2mj trudnoce,nakot toga sam dobila nesnosne glavobolje. Kada sam otisla na MR dijagnosticirane su mikro ishemiske lezije,par njih. Nista strasno. Nakon toga i nekih analiza neurolog me posalje hematologu gdje mi je ustanovljena trombofilija. Molim Vas kakve su mi sanse za sledecu trudnocu. Unaprijed zahvalna

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako se doista radi o trombofiliji dobit ćete u idućoj trudnoći heparinsku profilaksu i bjerovatno će sve biti u redu.
Mislite pozitivno.

momo33

Poštovani,
sa 10 godina sam dobila prvu menstruaciju, trenutno imam 18 i uvijek su mi neredovite i ciklus mi svaki put traje drugačije. UZV su mi utvrđeni mikrocistični jajnici, papa test je uredan, nalaz hormona-povišeni prolaktin (prvi puta bio 809, drugi puta nakon mjesec dana 634), ostalo sve uredno. Doktorica mi je htjela prepisati Diane, međutim majka mi boluje od nasljedne trombofilije te kad sam to rekla doktorici rekla je neka joj donesem majčine nalaze. Majka mi je heterozigot za PAI i MTHRF. Doktorica mi je samo rekla da ja ne smijem piti pilule te da bi me mogla poslati na pretrage ali ne vidi smisao u tom jer ako i nemam trombofiliju da ih ipak nebi smjela piti te me poslala kući, bez da mi je išta objasnila.
Možete li mi reći postoji li mogućnost da ja ne bolujem od toga te da smijem piti pilule ili je doktorica ipak u pravu?
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Imam premalo relevantnih detalja.
Napravite testove koagulacije i testove na trombofiliju.

marsi

Postovani,
nakon tri spontana pobačaja urađeni su mi svi nalazi koji se rade u tom slučaju. TORCH i svi vaginalni brisevi su u redu. Oba kariograma u redu. U međuvremenu dok sam čekala nalaz na trombofiliju ostala sam trudna i opet izgubila trudnoću. Sve trudnoće su se završile do 6. tjedna. Meni nikako nije jasno šta se dešava. Dpbila sam nalaz na trombofiliju ali kod hematologa sam naručena tek za mjesec jer je na godišnjem a nema nijedan drugi. Pa Vas molim ako možete da mi objasnite ovaj nalaz.

Faktor V/GG, FAKTOR II/GG, MTHFR/CT 667, ACE I/D, PAI-1 4G/4G, Faktor XIII Val/Val.

u objašnjenju piše da postoji povećan rizik od oboljevanja od tromboembolije 2 puta.
Ako je to trombofilija, da li ja trebam odmah u sljedećij trudnoći da počnem sa nekom terapijom? Koliko rano? Ja se bojim, s obzirom da gubim ovako rano trudnoće, da neću moći spriječiti bez te terapije.
Oprostite na ovoliko postu, ali sam očajna.
Hvala Vam unaprijed!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pričekajte pregled hematologa. Morat ćete uzimati heparinsku profilaksu.

marsi

Hvala Vam doktore mnogo što ste mi odgovorili. Naravno da ću sačekati hematologa. Ali još jednom Vam hvala, nekako sam mirnija znajući da je to u pitanju. I nadam se da će stati na tome, da će ta terapija pomoći.
Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

vecka

jel moguce da mthfr heterozigot bude razlog za blighted ovum i biohemiska trudnoca imeno ove dve trudnoce su bili sa icsi

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne. Vjerovatno je zbog icsi-a.

vecka

Isto imam nedostatak vit d sada cekam i rezultati od homocistein pijem eutirox i bromergon i metaformin zbog prl tsh koji su bili visoki ali sada nisu sada su ok sada samo ACTH je bio nizak malo ispod normala sada treba i kariotipizacija da uradimo i imunoloskih pretraga evo sta je ispitano tu F2 ptb g20210 ,fvlg1691a

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne razumijem vaše pitanje. U obradi ste i to je dobro.
Kad ćete imati sve rezultate možete me kontaktirati.

tama74

Poštovani doktore,
najpre da Vam zahvalim što ste mi pomogli svaki put kad sam se obratila za pomoć.
Sad Vas molim za savet u vezi sledeće situacije, trudna sam 9 tjedana i 5 dana. čim je ustanovljena trudnoća radila sam test na trombofiliju i nalaz je sledeći
PAI-1 homozigot 4G/4G,
MTHFR heterozigot
faktor V homozigot oba alela normalna
faktor II homozigot oba alela normalna
odmah po dobijanju rezultata počela sam uzimat fragmin 2500 jedinica , svakodnevno
kroz nekoliko doza, 18.05. D-dimer mi je bio 0,1 mq/l
a kroz 30 dana fragmina je kontrola pokazala nalaz D-dimera 0,7mq/l
( transfuziologija u mom gradu ima referentne vrednosti 0,1 dobar nalaz, do 0,3 prihvatljiv, a preko 0,3 povišen)
MojA MOLBA GLASI
POMOZITE MI DA SHVATIM KAKO SE NAKON MESEC DANA SVAKODNEVNE TERAPIJE NALAZ OD ODLIČNOG PREMETNUO U LOŠ, I ŠTA DA ČINIM???
Imam još neku zabrinotost,
06.15. imala sam
hemoglobin 142, eritrocite 4,64 i hematokrit 40,
da bih 12.06. te vrednosti bile
hemoglobin 115, eritrociti 3,99 ii hematokrit 35,4
da li je normalno ili je za brigu takvo naglo spuštanje hemoglobina i ima li veze sa terapijom koju uzimam kao i mojim problemima sa trombofilijom?
mnogo zahvalna

Dejan Šakoronja, dr. med.

Što se tiče hemoglobina normalan je jer je za prvi trimestar karakteristična diluacija krvi.
Što se tiče dimera nisam kompetentan. Pitanje je za hematologa.

Aylitaa

Poštovani, imam 25 godina, a već godinu dana kako sam u braku. Skoro sam ostala trudna i imala missed u 7 nedelji trudnoće, morala sam da odradim kiretazu 8.aprila. Doktor mi je odmah savetovao da uradim test na trombofiliju, odradila sam i rezultati su sledeći:

FACTOR V LEIDEN, Louis G1691A:
Alel 1: G1691( normalan)
Alel 2: G1691( normalan)
HROMOZIGOT ZA NORMALAN ALEL

FACTOR II(Prothrombin), Louis G20210A:
Alel 1: G20210( normalan)
Alel 2: 20210G(normalan)
HROMOZIGOT ZA NORMALAN ALEL

MTHFR, Lokus C677T:
Alel 1: C677( normalan)
Alel 2: 677T( mutiran)
HETEROZIGOT

PAI-1, Lokus-675 5G/4G:
Alel 1: 4G(mutiran)
Alel 2: 4G(mutiran)
HROMOZIGOT ZA MUTIRAN ALEL

Šta ovo znači? Čim treba da se lečim kako bi uspela da zatrudnim i iznesem trudnoću do kraja?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kad zatrudnite opet i kad plod postane vijabilan, potrebna je heparinska profilaksa.

Ga02

Postovani, molim Vas za pojasnjenje nalaza za trombofiliju: odredjivanje tockaste mutacije c-t na polozaju 677 u genu za metilen-tetrahidrofolat reduktaza(MTHFR) : homozigot(mut/mut), Polimorfizam 4g/5g na polozaju 675 u inhibitoru plazminogen aktivatora tip 1(PAI-1): prisutan 5g polimorfizam na oba alela?Da li ce bit potreban heparin u trudnoci?Proteini C global, C i S su uredu kai i antitrombin..Imala sam missed ab u 8tj trudnoce..