Vodena cista na jajniku

Prestrašena

Poštovana doktorice,

Kako rijetko mogu sa nekim liječnikom otvoreno razgovarati o onome što me muči, Vas bih najljepše molila da mi savjetom i pravilnim objašnjenjem pomognete.
Naime, radi se o sljedećem. Imam 46 godina. Prije 10-ak godina dijagnosticiran mi je policističan lijevi jajnik. Sa drugim jajnikom i maternicom je sve u redu. U zadnje vrijeme cista se povećala (da li zbog klimakterija?), te je došla do veličine od cca 5 cm. Napominjem da se radi o vodenoj cisti.
Molim Vas da mi objasnite kakve su sve opcije moguće u mom slučaju, kakva terapija, te da mi objasnite postupak krajnje mogućnosti - operaciju. Koliko se u pravilu stoji u bolnici nakon takvog zahvata (koliko sam upoznata ostala bih bez oba jajnika i maternice, bez obzira na zdravu maternicu i desni jajnik), kako se podnosi takva operacija, da li dolazi do kakvih komplikacija ili je to u pravilu operacija bez velikog rizika. Strahovito sam uzrujana, prestrašena, noćima ne spavam, sve od trenutka kada je liječnik samo spomenuo operaciju kao mogućnost. Napominjm da mi nije dao nikakvu terapiju, već preporučio UZV kontrolu za 2 mjeseca.
Unaprijed zahvaljujem, te ostajem u iščekivanju Vašeg cijenjenog odgovora.

Doc.dr. sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Svaka vodena cista na jajniku, naročito u perimenopauzalnoj životnoj dobi upućuje na primjenu hormonske terapije kojom se u velikog broja slučajeva uspjeva postići regresija nalaza i nestanak cistične promjene. Ovakva postupak gotovo je stopostotno uspješan kod postojanja tzv vodenih cista (folikularnih cista). Ukoliko pak cista perzistira i nakon primjene hormonske terapije (najčešće se opredjeljujemo za desetnodnevnu primjenu Provere u drugom dijelu menstruacijskog ciklusa), nakon 3-6 mjesečnih se kontrola možemo odlučiti za primjenu endoskopskog zahvata (laparoskopske opracije), koja zahtijeva samo dvodnevni boravak u bolnici i sedmodnevnu poštedu od posla. Naime, zbog malog i poštednog reza u razini pupka i dva ubodna mjesta u razini stidnih dlačica pacijentice se brzo oporavljaju. Ukoliko su ostale ginekološke strukture bez promjena ovakav je zahvat idealno rješenje jer se odstranjuje samo promijenjeni organ ili tkivo. Puno sreće.

ivana 1986

Poštovani !
Da ne otvaram novu temu imam par pitanja.
Prošle godine imala sam paučinastu cistu na desnom jajniku veličine 4 cm koja je otišla sa slijedećim ciklusom, ove godine mi se pojavila vodena cista na lijevom jajniku veličine 3.3 cm. Nakon 4 dana od pregleda osjetila sam oštru bol u donjem djelu trbuha te se javila svojoj ginekologici koja je na ponovnom ultrazvuku ustanovila da je ta cista narasla na 6x4 cm i ispunila se krvlju. Pošto nisam htjela ostat u bolnici, nakon par dana mirovanja cista se smanjila na 3.7x3.4 cm te sam dobila duphaston tablete nakon kojih sam dobila menstruaciju i na slijedećem pregledu ciste nije bilo.
Sada nakon dva mjeseca opet sam osjetila oštru bol u donjem djelu trbuha i doktorica mi je opet ustanovila cistu na lijevom jajniku veličine 3.1x3.7 i polip između listova endometrija veličine 5mm.
Doktorica mi je rekla da bi najbolje bilo napravit laparoskopski zahvat da se taj polip i cista maknu.
Trenutno pokušavam zatrudnjeti pa me zanima kolika je mogućnos zatrudnjeti sa polipom i tom cistom, koliko je taj polip opasan i dali on i cista utječu na to šta već tri mjeseca nemogu zatrudnjet??
Radila sam i markere CEA koji je bio 0.7 i CA 125 koji je bio 10.0

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, što se tiče markera urednih su vrijednosti. Vaša liječnica je aludirana vjerovatno na endometriotsku cistu pa Vam je zbog toga radila te markere.
5mm polip endometrija se ne operira prije nego što eventualno ne naraste na veličinu od 10 mm.
Mislim da te veličine polip ne bi trebao smetati trudnoći.
Isto tako ne bih Vam još savjetao laparoskopiju jer vodena cista svaki mjesec pukne.
Nastojte ostati trudni, mislim da Vas to ne treba sputavati.
Da se smanji mogućnost nastajanja ciste preporučio bih Vam uzimanje gestagena u drugom dijelu ciklusa.
Sretno sa ostvarivanjem materinstva.

mslm

I ja ću se nadovezati na ovu temu. Meni je ginekolog uzv otkrio cistu na lijevom jajniku,koji me užasno boli (a sad znam i zbog čega). Rekao je samo da je paučinasta cista,i vadila sam CA 125 što je bilo 13,9. crp i cijela krvna slika u redu. Dobila sam Proveru koju pijem 3x1 da dobijem menstruaciju,pošto mi kasni 5 dana (iako mi nikad nije kasnila).Rodila sam 2 djece. Mene sad zanima što znači paučinasta cista i kako ona nastaje? pošto nakon 3 dana na Proveri još nisam prokrvarila,jeli postoji mogućnost da se to i ne desi i što onda?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ja bih postupio slično vašem liječniku.
Učinili ste obradu Ca 125 i laboratorijsku obradu kod kojih su vrijednosti uredne.
Menstruacija će Vam doći nakon 7-10 dana uza zadnje tablete Provere.
Paučinaste ciste obično su odraz upale ili endometrioze.
Pričekajte menstruacije te se neposredno nakon iste javite liječniku na pregled i UZV CD.

Adry5

postovani!

evo da se i ja nadovezem na ovu temu.. Jucer sam izisla iz bolnice, operirala sam klasnicno tzv. cokoladnu cistu (endometriozu) na desnom jajniku, koja je bila cak 12 cm i unistila mi je cijeli jajnik, a 22 su mi godine. uvijek sam imala bolne menstuacije, a sve ostalo je bilo ok, tako da nisam imala nkih simptoma, dok sad nisam osjetila jake bolove u donjem dijelu trbuha i kad sam otisla ginekologu, vec je bilo prekasno, ona je vec bila 12 cm.. prije toga nisam nikad isla, sto priznajem da je moja greska. sad se super osjecam, malo je bolilo dan, dva, al sad je pun bolje i drago mi je da sam to rijesila. pa me sad zanima slijedece:, znam da je endometrioza takva da se vraca, pa sta sad ciniti dase sprijeci njezino vracanje, jel ima neka posebna terapija ili? malo mi nije svejedno, jer sam ostala samo s jednim jajnikom.. hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, s obzirom na Vašu dob i na to da niste rađali moj savjet bi Vam bio da čim prije započnete sa primjenom oralnih kontraceptiva.
Uzimati treba kontinuirano npr. monofazne kontraceptive bez pauze od 7 dana. U praksi to znači kad popijete 21 tabletu odmah krećete sa novom kutijom.
Na taj način prevenira se ponovna pojava endometrioze.
Svakako 2 puta na godinu raditi Ca125 kao marker endometrioze u Vašem slučaju, te 2-3 puta godišnje ultrazvuk.
Takav nadzor i uzimanje OHK je potrebno do vremena do kad ne želite trudnoću.

vale877

Postovani.

imam 23 godine i dg endometrioza.prije 7 dana sam laparaskopski operirala cistu na desnom jajniku koja je bila velika 7 cm a na lijevom jajniku 4 cm.CA125 mi je bio 300.
doktor mi je propisao YAZ pilule da pijem od prvog dana sledece menstruacije.da li su one dobre za endometriozu ili imaju neke bolje i kolika je mogucnost da mi se vrati?naravno pit cu i 4 zadnje koje su placebo.Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, terapija je dobra i svakako to morate uzimati. Također je potrebna redovita daljnja kontrola ca125 tako i uzv pregledi.
Uz OHK mala je šansa da se endometrioza vrati u takvom obliku.

ditač

Poštovani na redovitom pregledu utvrđena mi je velika ranica na ušću maternice,rascjep maternice i polipi.rodila sam dvoje djece.redovito de kontroliram pa mi nije jasno kako to može nastati u roku od 6 mj.molim savjet što dalje učiniti,napravljen mi je papa test čekam nalaz,kako se rješavaju polipi.puno hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana rascijep (laceracija ušća maternice) nastaje tijekom poroda.
Ranica je obično odraz što sluznica iz cervikalnog kanala izlazi zbog laceracije više van pa se vidi kao zona crvenila.
Postoje lokalni preparati koji se daju kod takvih stanja ili se radi ECG/elektrokoagulacija tog epitela/.
Pričekajte nalaz PAPA testa.
Što se tiče polipa na vratu maternice , oni se odstranjuju ambulantno zavhatom koji se naziva ablacija uz lokalnu anesteziju i ekskoheaciju cervikalnog kanala.
Zahvjet nije previše zahtjevan i vrlo kratko traje pod pretpostavkom da polip nema svoje polazište u tijelu maternice.
Polip se zatim pošalje na PHD analizu( patohistološku analizu)

ditač

puno hvala na odgovoru.zadnji porod je bio prije 2 i pol godine.kako je tek sad nastao rascjep?hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Laceracija se vidjela i prije samo nije dolazila bez ranice toliko do izražaja. Ne brinite se problem nije nerješiv.

ditač

Evo mene opet.papa je u redu,da li je neophodno polipe kir. odstraniti?hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana , svakako učinite ablaciju polipa maternice.

ditač

hvala još jedanput.još bih vas molila kako tretirati ranicu?da li se može prilikom ablacije i to riješiti.hvala!!!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana "ranica" se može tretirati konzervativno uz pomoć lijekova kao i ECG(elektrokoagulacija).
Predlažem Vam da tretiranje iste obavite nakon ablacije polipa.

ditač

poštovani pijem cilest tbl.još nisam popila do kraja a javiloo se krvarenje.pijem ih 6 mj.da li je to normalno jer imam polipe,ranicu na maternici i rascjep ili je povezano s tim?hvala.rodila sam 2 puta zadnji porod je bio prije 2,5 god.hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, nastavite pilule uzimati do kraja. Malo smeđeg iscjetka se zna pojaviti pred kraj uzimanja.
Za polipe nikad nije rano.
Obratite se svom ginekologu na UZV iza menstruacije da se vidi da li imate popile u sluznici maternice.