Oftalmologija

Astigmatizam

marko84

Poštovani,

Dijagnosticiran mi je astigmatizam na lijevom oku prije 6 godina (dolje vam ispod prilažem moju dijagnozu). Neki doktori mi kažu da s astigmatizmom ne smiješ se fizički naprezati i dizati teške terete, dok drugi suprotno. Možete li mi Vi reći da li se smije recimo vježbati u teretani s ovom dijagnozom, dizati teške terete, koje mogu biti posljedice ako ih ima? Imam 30 godina.

VOD: 0,8 cc KL - 11.50 dsph
VOS: 0,7 cc KL - 7.00 dsph

BM o. utq: prednji očni segment uredan, lijevo makula rožnice

Fundus o.utq: uredan

DG: Keratoconus o.utq pp o.sin.

Hvala,
Marko

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

U Vašem slučaju radi se o nešto rjeđem obliku astigmatizma koji je uzrokovan slabljenjem rožnice što je poznato pod nazivom keratokonus ( www.cybermed.hr/centri_a_z/dioptrija/uzroci_i_simptomi_refrakcijskih_gresaka). U današnje vrijeme moguće je djelovati na zaustavljanje napredovanja bolesti takozvanim Crosslinking zahvatom koji prema literaturi i osobnom iskustvu daje odlične rezultate.

Kako se s godinama u Vašoj rožnici događa i prirodni crosslinking uslijed starenja, važno je redovito pratiti prednju i stražnju površinu rožnice na Scheimpflug kameri kako bi se mogla donijeti odluka o zahvatu. Procjena o težini dozvoljenih fizičkih napora ovisi o nalazu i stabilnosti rožnice. Ono što je sigurno štetno za oči s keratokonusom je trljanje očiju.

Vid se kod keratokonusa ispravlja posebnim kontaktnim lećama za koje je jako važno da ne pritišću centar rožnice kako bi se smanjila mogućnost nastanka centralnog zamućenja, odnosno makule, kao u Vašem slučaju.

sekanova

Poštovani, imam problem s jednom kontaktnom lećom. Naime postavljena mi je dioptrija +0,00 dcyl -1,25 ax170 na lijevom oku i leća ne stoji dobro.Moram je stalno kapkom povlačiti prema dolje. Bila sam na ponovnom pregledu i rekli su mi da mi izgleda kut nije dobar i da će mi sljedeći put naručiti 160 stupnjeva. i da je to tako zbog zakrivljene rožnice te da mogu bez problema nositi ovu staru leću dok joj ne istekne rok i da mi ta razlika neće utjecati na oči.
Zaista to nije neka velika smetnja, malo mi je sa strane mutno i to ne uvijek. Zanima me mogu li ih nositi do kraja bez opasnosti? Hvala

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Ako su dobro propisani zakrivljenost i promjer leće, osim nešto mutnijeg vida, navedenih 10 stupnjeva razlike neće predstavljati opasnost po Vaše oko.
Više odgovora o kontaktnim lećama za astigmatizam možete naći na forumu "kontaktne leće".

Luanthes

Dobar dan,
od djetinjstva imam astigmatizam, lagani nistagmus i slabovidnost na lijevo oko. Dioptrija naočala mi je -2 lijevo oko, -1.75 desno oko, a koristim i leće za posebna prilike gdje su mi na lijevo oko stavili -4. Iako s lećama vidim oštrije, valjda zbog te četvorke, teže mi je uskladiti oči jer mi pogled bježi na lijevo oko, pa me zanima da li je to zbog velike razlike u dioptrijama oba oka, ili zbog prilagodbe na leće, također kolika smije biti najveća razlika u dioptriji oba oka, i zašto su mi stavili različite dioptrije na naočale i leće?
Hvala

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Kod pravilnog astigmatizma na svakom oku postoje 2 dioptrije, jedna za vodoravnu ili kosu os i druga dioptrija za drugu os koja je okomita na prvu os. Dioptrije na lećama i naočalama mogu se razlikovati što nije slučaj kod malih dioptrija poput Vaše tako da se vjerojatno radi o drugačijem pisanju dioptrije astigmatizma. Inače, razlika dioptrija između dva oka na naočalama ne smije biti veća od 3 dioptrije, dok na lećama može biti značajno veća. Naočalne leće nalaze se ispred oka te mogu pomoći pravilnijem položaju očiju i ugodnijem osjećaju kod bježanja oka ili strabizma.

ero2016

Poštovanje,
Prije četiri godine mi je dijagnosticiran astigmatizam, te mi je propisan sljedeći repect za naočale:

Desno oko: Dcyl -0.75 Axis 165
Lijevo oko: Dcyl -0.75 Axis 15
Razmak zjenica: 63 mm.

Naočale koje su urađene po ovom receptu su me služile odlično.
Nedavno su mi se te naočale oštetile i odlučio sam ponovo uraditi pregled (kod drugog oftalmologa).
Ovaj put mi je na receptu pisalo:
Lijevo oko: Dcyl -0.75 Axis 160
Destko oko: Dcyl Axis 0
Razmak zjenica: 60 mm.
Naočale koje su urađene po ovom receptu mi ne odgovaraju, na lijevom oku mi je vid zamućen.
Naočale sam odnio kod 2 različita optičara koji su mi potvrdili da su naočale urađene po receptu.

Da li problem stvara pogrešno utvrđen razmak zjenica?
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.
Lijep pozdrav.

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

molim prvo provjerite jesu li vam na novom nalazu zamijenjene dioptrije za lijevo i desno oko

ero2016

Greškom nisam upisao nalaz za desno oko.
Destko oko: Dcyl -0.75 Axis 0.

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

U tom slučaju Vam je zamijenjena dioptrija za desno i lijevo oko u odnosu na ranije naočale. Os 160 bi trebala biti desno umjesto ranije 165, a os 0 lijevo umjesto ranije 15. Prije no što napravite nove naočale, provjerite još jednom koji je točan razmak zjenica. Ako je stvarno došlo do promjene osi od 15 stupnjeva na lijevom oku, bilo bi dobro da napravite Scheimpflug topografiju oka kako bi se isključio početni keratokonus.

Natalija5

Poštovani!

Molim Vas objašnjenje nalaza:

Ordin Pd61mm
V oc. dex. sc= 0,8! cc+0,75x180=1,0
V oc. sin. sc= 1,0

S 00 sc
F 0 +10

Maddox wing do 3 Pd exo sc

Na desno oko vidim mutno, preporučene su mi naočale koje do sada nisam nosila.

koju dioptriju imam i da li sam kratkovidna ili dalekovidna?

Hvala unaprijed.

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

U Vašem slučaju napravljen je temeljiti pregled vida sa nalazom strabološkog statusa. Kao što ste i sami primijetili, naočale su ordinirane zbog slabijeg vida na desnom oku - oko 80% bez korekcije. Radi se o dalekovidnom astigmatizmu (više o astigmatizmu možete pročitati na http://www.cybermed.hr/centri_a_z...vidnost_dalekovidnost_i_astigmatizam ) Dioptrija je malena te sami možete odlučiti koliko Vam naočale koriste u radu na blizinu ili eventualno pri gledanju na daljinu.

Tonya95

Poštovani!
Imam 22 godine, astigmatizam mi je dijagnosticiran sa 7 i od tada nosim naočale, vrlo kratko vrijeme prije par godina sam nosila polutvrde leće ali to je neslavno završilo. Izgubila sam leću nakon mjesec dana jer su mi stalno ispadale. Imam novog oftamologa i ona mi je rekla kako mi ne može baš napraviti dioptriju za naočale već bi trebala ići ponovo za leće. Zanima me Vaše mišljenje zašto su naočale problem i da li mogu operirati oči s obzirom na nalaze.

Nalaz 1

Dg.: Astig.myopicus ic.utq.

FF < -5.00 = -3.00 ax 180
-4.50 = -4.25 ax 180

VOD: cc -5.00 Dsph = -3.00 dcyl ax 180 = 0.6
VOS.: cc -4.50 Dsph = -4.50 dcyl ax 180= 0.5

FOU: PNO jasnih granica, u razini, tijek krvnih žila se uredno prati.

NALAZ 2

VSK < -8.50 = -2.50 ax 180
-7.00= -3.00 ax 175

FOU: PNO jasnih granica, u razini, tijek krvnih žila se uredno prati.

Hvala na odgovoru!

Arlina

Postovani,
da li porodjaj moze da utice na povecanje dioptrije ako imam i astigmatizam uz to?

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Poštovana Tonya95,

razlika u sfernoj dioptriji između dva nalaza je dosta velika, što može značiti da kod vas još uvijek raste dioptrija. Dok se dioptrija ne zaustavi najmanje jednu, a poželjno dvije godine, ne možemo razmišljati o operativnim načinima korekcije (laser ili ugradnja fakičnih leća).

Kolegica Vam je ispravno rekla kako bi vam nošenje kontaktnih leća bilo korisno za vašu dioptriju. Pravilno propisane tvrde plinopropusne ne smiju ispadati iz oka same od sebe. Nošenje kontaktnih leća ne isključuje nošenje naočala, štoviše najbolje je kombinirati nošenje naočala i leća. Na pregledu za leće će se procijeniti koja vrsta i materijali leća su najbolji za vase oči.

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Poštovana Arlina,

nema dokaza da prođaj može utjecati na povećanje dioptrije, osim u slučaju rjeđih bolesti i stanja koje slabe rožnicu i druga tkiva oka. Kako zbog hormonskih promjena u trudnoći i za vrijeme dojenja dolazi do promjena u svim tkivima, pa tako i u očima, korisno je prije poroda napraviti očni pregled.

tina.1607

Pozdrav!

Prosli tjedan sam bila kod oftalmologa i dobila sam sljedece nalaze. Dioptrija na oba oka +0.25, te astigmatizam na jednom oku -1.0 i na drugom oku -0.50. Naocale sam narucila iduci dan i pristizu mi danas ili sutra. Naime, ja sam rekla doktorici da me muci vid na daleko i da mi se muti, a moj nalaz je +. Takoder ponekad pod nekim kutevima ne vidim slova koja su mi blizu ali me vise muci vid u daljinu. To sam primijetila nakon sto me prijateljica upitala je li ne vidim na blizu. Moje pitanje je je li mi prepisana dobra dioptrija?

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Je li propisana dobra dioptrija ne mogu reći, no astigmatizam koji ste naveli može izazvati smetnje vida pretežno na daljinu i pri slabijem svjetlu. Naime, Vaša prosječna dioptrija, takozvani sferni ekvivalent, je na desnom oku u minusu, a na lijevom na “nuli”.

Kala232

Poštovani,
dijagnosticiran mi je astigmatizam,
d.o. Dcyl -0.5, Axis 180,
l.o. Dcyl -0.25, Axis 180,
razmak zjenica 60/12.
U optici kod podizanja naočala sam dobila karticu uz naočale na kojoj su upisani podaci o cilindru kao na nalazu, uz osi 0,
i parametar "D" koji za oba oka iznosi 70.
Je li došlo do greške u optici ili su to ispravno izrađene naočale?

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Naočale prema navedenom odgovaraju nalazu. Naime, 0 I 180 označavaju istu os cilindra, a promjer naočalne leće D od 70 je standardan za minus dioptrije.