Malarija
Malarija se prenosi ugrizom komaraca, a izazivaju je četiri različita specijesa Plasmodia. Može se prenijeti i transfuzijom, transplantacijom organa te s majke na dijete. To je teška, a može biti i kobna bolest, ali je preventabilna.
Najčešće se javlja u središnjoj i južnoj Africi, Aziji i na Pacifiku te u Središnjoj i Južnoj Americi. Opasnost od zaraze ovisi o području, duljini boravka te o tome boravi li se u gradovima ili selima.
Bolest ima simptome slične gripi, a nastaju 7 dana nakon uboda zaraženog komarca i ciklički se pojavljuju, a između su razdoblja kad se bolesnik osjeća dobro. Kod malarije javlja se vrućica, glavobolja, zimica, anemija, žutica, povećana jetra i slezena.
Ne postoji cjepivo, ali postoje profilaktički lijekovi koji mogu spriječiti nastanak bolesti, no ni jedan potpuno.
Profilaktički lijek preporučit će liječnik jer se terapija razlikuje ovisno o području kamo se putuje, budući da su uzročnici često rezistentni na terapiju.
Ostale mjere prevencije su upotreba repelenata s DEET-om i odjeća dugih rukava i nogavica te spavanje ispod mreža koje su pošpricane repelentima koji sadržavaju piretroid.
Treba imati na umu da se najveći broj komaraca javlja u zoru i sumrak.
Malarija – endemska područja u zapadnoj hemisferi
Malarija – endemska područja u istočnoj hemisferi
Malarija – područja gdje treba posebno obratiti pozornost na rezistenciju na terapiju
Zadnja izmjena: 13.12.2010.