Bakterijski toksin može potaknuti metastaze raka debelog crijeva


Bakterijski toksin može potaknuti metastaze raka debelog crijeva

Toksin bakterije Campylobacter jejuni koja je jedan od najčešćih uzročnika bolesti izazvanih hranom, ubrzava širenje kolorektalnih tumora na druge dijelove tijela, pokazalo je istraživanje. Smatra se, da bi ovo otkriće moglo pospješiti razvoj novih alata za rano otkrivanje metastatskog kolorektalnog karcinoma te u konačnici pomoći u određivanju pacijenata kojima je potrebno agresivnije liječenje.

Crijevna mikrobiota skup je mikroorganizama koji žive u crijevima. Poznato je da ovi mikroorganizmi igraju široku ulogu u zdravlju, od probave do regulacije imunološkog sustava. Također utječu na razvoj i širenje nekoliko vrsta raka, uključujući rak debelog crijeva.

Campylobacter jejuni (C. jejuni) je bakterija koja svake godine u SAD-u uzrokuje više od 2 milijuna slučajeva bolesti povezanih s proljevom. Neke vrste C. jejuni imaju toksin koji se naziva citoletalni distendirajući toksin ili CDT. 

U ovom istraživanju znanstvenici su utvrdili značajnu prisutnost spomenute bakterije kod pacijenata s metastazama raka debelog crijeva. Naime, pacijenti s mjerljivom razinom bakterije imali su znatno lošije izglede od onih bez. Ovi rezultati potvrdili su da je CDT bitan za ulogu bakterije u promicanju širenja raka. Kada se bakterije koje proizvode CDT presele na tumore izvan crijeva, čini se da ubrzavaju širenje tih tumora.

Rak debelog crijeva drugi je vodeći uzrok smrti od raka u SAD-u, ali kada se rano otkrije, prije nego što se proširi, petogodišnja relativna stopa preživljenja je oko 90%. Metastaze, ili sekundarne izrasline koje se formiraju dalje od početnog mjesta raka, primarni su uzrok smrti od raka, a mogućnosti liječenja za te pacijente ostaju ograničene.

Izvor:
Cell Host & Microbe

Copyright © 2000. - 2015. Cybermed d.o.o. Sva prava pridržana.