Deset godina Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba
Svečanom obilježavanju desete obljetnice rada Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba prisustvovali su predsjednik RH prof. dr. sc. Ivo Josipović, potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić, ministar zdravlja prof. dr. sc. Rajko Ostojić, gradonačelnik Grada Zagreba Milan Bandić, te predsjednik Gradske skupštine Grada Zagreba Davor Bernardić.
Ravnateljica Poliklinike Gordana Buljan Flander u svom je obraćanju sažela dosadašnji rad i stručni doprinos ove ustanove, dok su u raspravi o problematici kojom se ustanova bavi sudjelovali i Pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić, dječji psihijatar prof. dr. sc. Dubravka Kocijan Hercigonja, prof. dr. sc. Marina Ajduković sa Studijskog centra socijalnog rada Pravnog fakulteta i Štefica Karačić, predsjednica Hrvatske udruge socijalnih radnika.
Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba je specijalizirana ustanova za rad sa zlostavljanom, zanemarenom i traumatiziranom djecom i njihovim roditeljima, koji se temelji se na multidisciplinarnom pristupu. Jedina je ustanova tog tipa u RH, ali i u regiji.
U 10 godina rada Poliklinike pružila se stručna pomoć više od 10 000 djece i njihovih obitelji.
Preko 40 posto djece dolazi iz drugih dijelova RH U deset godina bilo je:
- 2.500 djece svjedoka nasilju u obitelji
- 800 seksualno zlostavljane djece (od toga 60% djece bilo je izvan Zagreba)
- 800 fizički zlostavljane djece
- 1.000 zanemarene djece U 2011. bilježimo porast djece žrtava bullyinga i cyberbullyinga. S mnogima stručnjaci nastavljaju čak i godinama raditi na njihovom oporavku i pružanju stručne podrške
Inače, Poliklinika pruža mogućnost provođenja forenzičnog intervjua sa zlostavljanom djecom na stručan i djeci primjeren način, što za cilj ima smanjenje traumatizacije zlostavljane djece prilikom svjedočenja u sudskim postupcima.
Poliklinika od početka rada surađuje s Hrabrim telefonom te su zajedno proveli 6 velikih istraživanja vezanih uz problematiku nasilja nad i među djecom, na temelju kojih su razvijeni brojni preventivni programi ne samo od strane stručnjaka Poliklinike nego i u drugim institucijama koje rade s djecom.
U deset godina rada Poliklinike izdano je 13 priručnika i niz letaka pisanih za djecu, roditelje i stručnjake koji su besplatno, uz podršku Grada Zagreba, podijeljeni u više od 300.000 primjeraka.
Kroz sustavne edukacije, stručnjaci Poliklinike svoje znanje i iskustvo prenijeli su na više od 1.500 stručnih suradnika u sustavu obrazovanja, socijalne skrbi, pravosuđa, policije i zdravstva, s ciljem unapređivanja rada sa zlostavljanom djecom, djecom izloženom vršnjačkom i obiteljskom nasilju; predavači su i na brojnim fakultetima hrvatskih sveučilišta (Filozofski fakultet u Zagrebu i Osijeku, Hrvatski studiji, Stomatološki fakultet, Pravni fakultet, Medicinski fakultet) gdje buduće stručnjake koji će raditi s djecom i mladima upoznaju s problematikom zlostavljanja i zanemarivanja djece.
Jednako tako, rad Poliklinike međunarodno je priznat:
- 2008. godine Poliklinika je dobila Nagradu multidisciplinarnom timu od strane Međunarodnog udruženja za prevenciju zlostavljanja i zanemarivanja djece (ISPCAN) između više od 180 zemalja svijeta.
- Poliklinika je u više navrata pozvana od strane Vijeća Europe i Europske Komisije da predstavi svoj model rada kao primjer dobre prakse u radu s traumatiziranom djecom te je kao primjer dobre prakse predstavljena i u Ujedinjenim Narodima u New Yorku