Nova saznanja o ranim mehanizmima Huntingtonove bolesti
Otkrivajući metaboličke korijene Huntingtonove bolesti, nova studija otkrila je kako je rana neravnoteža dopamina povezana s GSTO2 može otvoriti nova vrata preventivnim terapijama za neurodegeneraciju.
Dopaminska signalizacija u striatumu mozga igra glavnu ulogu u kontroli voljnog kretanja, učenja i spoznaje. Ovaj proces djelomično pokreću neuroni u srednjem mozgu.
Neravnoteža dopamina dovodi do kognitivne i motoričke disfunkcije kod Huntingtonove bolesti. Studije na životinjskim modelima s mutacijama u genu huntingtin (HTT) pokazale su da disfunkcija dopamina počinje prije nego što nastupi neurodegeneracija.
Pokazalo se, da BDNF-TrkB signalizacija igra ključnu ulogu u regulaciji staničnog metabolizma, uključujući glutation-askorbat i energetski metabolizam. Točnije, delecija TrkB u iSPN-ovima povećala je ekspresiju GSTO2, što je dovelo do povećanih razina dopamina kroz promjene homeostaze askorbinske kiseline i poremećaj metabolizma energije u neuronima.
Ova metabolička neravnoteža bila je povezana s progresivnom motoričkom disfunkcijom. Štoviše, smanjenje GSTO2 in vivo obnovilo je ravnotežu dopamina i energetski metabolizam te spriječilo motoričku disfunkciju. Dakle, enzim GSTO2 utječe na regulaciju dopamina kroz svoju ulogu u metabolizmu glutationa.
Rezultati studije naglašavaju ulogu BDNF-TrkB signalizacije u staničnom metabolizmu i regulaciji dopamina. Čini se da su putevi GSTO2 i glutation-askorbata također uključeni u neurodegenerativnu ranjivost uočenu kod Huntingtonove bolesti i sličnih poremećaja. U budućnosti su potrebna dodatna istraživanja kako bi se istražile predsimptomatske promjene u tim metaboličkim putovima u drugim modelima neurodegenerativnih bolesti.
Izvor:
Nature Metabolism