Nove spoznaje o mehanizmu aktivacije autofagije


Nove spoznaje o mehanizmu aktivacije autofagije

Međunarodni tim znanstvenika predvođen znanstvenicima s Osaka University identificirao je novi mehanizam ključan za pokretanje autofagije, procesa samorazgradnje koje stanice koriste za uklanjanje nepotrebnih ili oštećenih komponenti. Posljednjih godina autofagija je također prepoznata po svojoj ulozi u starenju i regulaciji životnog vijeka.

Tijekom autofagije, unutarstanične molekule i strukture su sekvestrirane unutar membranski vezane strukture poznate kao autofagosom, koji se zatim razgrađuje u lizosomima. Dobro je utvrđeno da stvaranje autofagosoma uključuje koordinirano djelovanje više proteina povezanih s autofagijom.

Prethodno je otkriveno da se stvaranje autofagosoma odvija na membrani endoplazmatskog retikuluma u neposrednoj blizini mitohondrija unutar stanica. Također su otkrili da je kompleks PI3K, protein povezan s autofagijom, bitan za ovaj proces formiranja. Aktivnost kompleksa PI3K kontrolira kompleks ULK1.

Poznato je da se kompleks ULK1 translocira iz citoplazme u membranu endoplazmatskog retikuluma, gdje se stvaraju autofagosomi na početku autofagije. Međutim, temeljni mehanizam i značaj ovog procesa do sada nisu bili u potpunosti shvaćeni. No, sada su znanstvenici otkrili da palmitoilacija ULK1 pokreće niz reakcija koje pokreću autofagiju. Također, identificiran je enzim palmitoilacije, ZDHHC13, kao ključni igrač u ovom procesu.

Mutacije ZDHHC13 povezuju se s raznim bolestima, uključujući Huntingtonovu bolest, dok je autofagija također uključena u razvoj i napredovanje stanja poput raka i neurodegenerativnih poremećaja.

Izvor:
Nature Communications 

Copyright © 2000. - 2015. Cybermed d.o.o. Sva prava pridržana.