Uzimanje probiotika uz antibiotike može umanjiti narušavanje sastava crijevnog mikrobioma
Svake godine propisuju se milijuni antibiotika. Iako mogu biti nevjerojatno učinkoviti u liječenju infekcija, antibiotici obično ne ciljaju samo na bakterije koje uzrokuju infekciju. Oni također ubijaju bezopasne bakterije koje žive u našim crijevima i pomažu nam da ostanemo zdravi.
Postoje dokazi da ovaj poremećaj sastava crijevnog mikrobioma može trajati i do 2 godine nakon liječenja antibioticima. Gastrointestinalni simptomi poput proljeva i nadutosti također su česte nuspojave uzimanja antibiotika.
Jedna od stalnih stvari koja se opaža kod zdravih ljudi je da imaju višu razinu raznolikosti i više različitih bakterija u crijevima.
Prethodne studije pokazale su da uzimanje probiotika može smanjiti gastrointestinalne nuspojave antibiotika, no raspravljalo se o tome može li uzimanje probiotika uz antibiotike također očuvati raznolikost i sastav mikroba u crijevima.
Ovo istraživanje pokazalo je da uzimanje probiotika uz antibiotike može spriječiti ili umanjiti neke promjene sastava crijevnog mikrobioma uzrokovane antibioticima. Probiotici također mogu pomoći u zaštiti raznolikosti vrsta i čak obnoviti populacije nekih prijateljskih bakterija kao što je Faecalibacterium prausnitzii, koja smanjuje upalu i potiče zdravu crijevnu barijeru.
Izvor:
Journal of Medical Microbiology