Visoki krvni tlak može dovesti do strukturnih promjena u bubrezima


Visoki krvni tlak može dovesti do strukturnih promjena u bubrezima

Istraživanje koje je proučavalo strukturne promjene u bubrezima pacijenata s hipertenzijom (visoki krvni tlak) i dijabetesom tipa 2, pokazalo je da visoki krvni tlak može dovesti do abnormalnosti u podocitima, specijaliziranim stanicama u bubrežnom filtru, čak i bez drugih već postojećih stanja kao što je dijabetes

Smatra se, da ovi rezultati naglašavaju važnost ranog otkrivanja i dosljednog liječenja visokog krvnog tlaka kako bi se spriječilo oštećenje bubrega.

Podociti su terminalno diferencirane stanice bubrežnog glomerula koje su bitne za cjelovitost bubrežnog filtra. Njihova veličina i gustoća važni su pokazatelji zdravlja bubrežnog tkiva.

Rezultati pokazuju da pacijenti s hipertenzijom imaju smanjenu gustoću podocita u usporedbi sa zdravim osobama i da su im stanične jezgre povećane u usporedbi s onima zdravih osoba. Spomenute promjene dogodile su se neovisno o dodatnoj dijagnozi dijabetesa tipa 2 i vjerojatno predstavljaju prvi mikroskopski vidljiv korak prema oštećenju bubrežne funkcije. Što ukazuje da visoki krvni tlak može uzrokovati strukturno oštećenje bubrega u ranoj fazi i prije nego što se pojave klinički simptomi.

Prema mišljenju stručnjaka, rano otkrivanje i liječenje hipertenzije mogli bi usporiti napredovanje bolesti bubrega i spriječiti dugoročnu štetu.

Inače, visoki krvni tlak i dijabetes tipa 2 su među najčešćim uzrocima kronične bolesti bubrega. Iako su učinci dijabetesa na funkciju bubrega dobro istraženi, ranije nije bilo jasno u kojoj mjeri visoki krvni tlak uzrokuje izravne strukturne promjene čak i bez dodatnog dijabetesa. Ova studija pruža nove uvide u to, što bi moglo biti važno za rano otkrivanje i planiranje terapije.

Izvor:
Hypertension

Copyright © 2000. - 2015. Cybermed d.o.o. Sva prava pridržana.