Liječenje erekcijske disfunkcije


Liječenje erekcijske disfunkcije

U slučajevima gdje je pronađen uzrok, liječenje treba usmjeriti prema osnovnoj bolesti. Pažljiv fizikalni pregled i potrebne laboratorijske pretrage ključ su u otkrivanju bolesti.

Danas se liječi samo malen postotak muškaraca s erekcijskom disfunkcijom. Srećom, to se mijenja. S porastom dostupnosti novih, prikladnijih oblika liječenja, sve više muškaraca razgovara sa svojim liječnicima o tome kako rješavati to stanje, koje se većinom može liječiti. Muškarci s erekcijskom disfunkcijom – i njihove partnerice – sve više shvaćaju da ne moraju odustati od tog važnog i ugodnog dijela života.

Ako se do osamdesetih terapija erekcijske disfunkcije svodila na razgovor sa pacijentom i pokušaj odstranjivanja čimbenika rizika i psihoseksualnu terapiju, u osamdesetima se pojavljuje prva uspješna farmakoterapija. Intrakavernozno se počinju aplicirati papaverin, fentolamin i prostaglandin alprostadil (PGE1), a devedesetih se prostaglandini pokušavaju dovesti u ud jednostavnijim transuretralnim putem.

Prekretnica u liječenju je svakako pojava sildenafila, prvog lijeka iz skupine selektivnih inhibitora fosfodiesteraze tipa 5 (PDE-5). Početkom ovog desetljeća u Europi je registriran apomorfin koji na erekciju djeluju centralnim putevima, a na svjetskom tržištu pojavila su se dva nova PDE-5 inhibitora, vardenafil i tadalafil.

Selektivni inhibitori fosfodiesteraze tipa 5 (PDE-5), vardenafil, tadalafil i sildenafil, uzimaju se po potrebi, tj. po želji, jednostavno na usta. Do učinka dolazi već kod prvog uzimanja lijeka uz seksualnu stimulaciju. Do djelovanja dolazi 10-45 minuta nakon uzimanja, a lijekovi svoj učinak održavaju od 6 do 36 sati. Ne smiju se uzimati uz organske nitrate i donore dušičnog oksida, a potreban je oprez uz istodobno uzimanje alfa-blokatora. Djelovanje im povećavaju eritromicin, ketokonazol i inhibitori proteaze.

Od ostalih metoda valja spomenuti prstene za konstrikciju, vakumska pomagala, kiruršku rekonstrukciju arterija i vena, kirurške implantate i liječenje testosteronom.

Zadnja izmjena: 10.11.2019.