Od lijekova najčešće se koriste antidepresivi iz SIPPS skupine (paroksetin, fluoksetin), triciklički antidepresivi (klomipramin), IMAO i anksiolitici za kratkotrajnu kontrolu anksioznosti (alprazolam). Dužu upotrebu benzodiazepina potrebno je radi razvoja ovisnosti izbjegavati, ali se antidepresivi koriste kroz barem 8 do12 mjeseci uz oprezno i postepeno povećavanje doza. Farmakološki tretman kada god je moguće potrebno je kombinirati sa nekom od psihoterapijskih
Utvrđen je povoljan ishod u 75-90% slučajeva, a prisutno je i održavanje pozitivnih rezultata u dvogodišnjem praćenju nakon završetka tretmana ukoliko se kombinira farmakološki i kognitivno-bihevioralni tretman. Osobe sa tim poremećajem koje su obuhvaćene kognitivno-bihevioralnim tretmanom također rjeđe koriste psihotropne medikamente. U kontrastu osobe koje koriste medikamente u 80% slučajeva pokazuju poboljšanje, ali je isto tako prisutno ponovno pojavljivanje simptoma nakon njihovog ukidanja.
Mnoge žene teško pronalaze sredstva koja bi im pomogla u upravljanju simptomima menopauze. Za žene koje žive s ozbiljnom mentalnom bolešću, potreba za dodatnom podrškom i edukacijom tijekom menopauze je još veća, ukazuje nova studija.
13.03.2025. 21:4013.03.2025. 07:52
| Nutrients | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Nedavno objavljena studija istraživala je zamršenu vezu između crijevnih bakterija i mentalnog zdravlja, otkrivajući kako neravnoteža mikrobioma može pridonijeti anksioznim poremećajima – i kako probiotici mogu pomoći.