26.08.2019. 21:3611.07.2008. 00:00
| Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Što je reumatoidni artritis?
Reumatoidni artritis (RA) je jedna od najčešćih reumatskih bolesti zapadnog svijeta. Bolest pogađa oko 1% populacije. Bolest je 3 puta češća kod žena nego kod muškaraca.
Nekoliko se čimbenika smatra odgovornim za razvoj reumatoidnog artritisa, ali točni su uzroci i dalje nepoznati. Danas se zna da je reumatoidni artritis autoimuna bolest. Stanice imunog sustava napadaju vlastite stanice u tijelu. Imuni sustav gubi svoju sposobnost razlikovanja stranih uljeza i normalnih vlastitih stanica u tijelu pa počinje napadati i ove normalne stanice.
Oštećenje nastupa u trenutku kada imuni sustav oslabi vaše zglobove. Za razliku od manjih ozljeda koje s vremenom zacijele, pogoršanje stanja kostiju i zglobne hrskavice koje uzrokuje srednje teški do teški reumatoidni artritis ne može se popraviti. Čak i u odsutnosti ozbiljnih simptoma, moguće je da reumatoidni artritis nepovratno ošteti Vaše zglobove.
TNF i upala
Jedan od temeljnih načina na koji Vaš imuni sustav štiti tijelo jest povećanje protoka krvi i imunih stanica u dio tijela koji se nalazi u opasnosti. Na taj način dolazi do upale. Kemijski prijenosnici, tzv. citokini uključeni su u upalni proces, što uključuje i jedan nazvan čimbenik nekroze tumora (tumor necrosis factor) ili TNF.
Tko boluje od reumatoidnog artritisa?
Učestalost u populaciji iznosi oko 1%.
Bolest je 3 puta češća kod žena nego kod muškaraca.
Reumatoidni artritis se tipično javlja u dobi između 25 i 50 godina.
Koji su simptomi reumatoidnog artritisa?
Reumatoidni artritis je kronična upala zglobnog tkiva. Vodeći simptomi su bol, oteknuće zglobova i jutarnja ukočenost. U kasnijim fazama bolesti može doći do deformacija i nepravilnog položaja zglobova.
Samo liječnik može utvrditi bolujete li ili ne od reumatoidnog artritisa.
Ljudi koji uzimaju lijekove protiv zgrušavanja krvi imaju udvostručen rizik od opasnog unutarnjeg krvarenja ako također uzimaju nesteroidne protuupalne lijekove (NSAID) poput ibuprofena, diklofenaka ili naproksena, upozorava nova studija.
09.11.2024. 14:4108.11.2024. 10:48
| BMJ Group | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Promjene u sastavu crijevnog mikrobioma povezane su s pojavom klinički vidljivog reumatoidnog artritisa kod osoba koje su u riziku od bolesti zbog genetskih, okolišnih ili imunoloških čimbenika, sugerira novo istraživanje.