Manji unos vlakana povezan je s većim rizikom od kasnije upalne bolesti crijeva
Veća konzumacija dijetalnih vlakana povezana je s manjim rizikom od upalne bolesti crijeva (IBD), ukazuje nova britanska studija koja je uključivala 470.669 ispitanika.
Veća konzumacija dijetalnih vlakana povezana je s manjim rizikom od upalne bolesti crijeva (IBD), ukazuje nova britanska studija koja je uključivala 470.669 ispitanika.
Za pedijatrijske bolesnike s Crohnovom bolešću, liječenje metotreksatom u kombinaciji s adalimumabom, ali ne i infliksimabom, povezano je sa smanjenjem neuspjeha liječenja, ukazuju rezultati nove studije.
Rizik od razvoja limfoma blago je povećan kod upalne bolesti crijeva (IBD), a posljednjih se godina povećao kod bolesnika s Crohnovom bolešću, ukazuju rezultati nove studije.
Upalna bolest crijeva (IBD) je kronični gastrointestinalni poremećaj koji uzrokuje upalu crijeva. Iako je točan uzrok upalne bolesti crijeva nepoznat, identificirano je nekoliko čimbenika koji dovode do ove bolesti. Ti su čimbenici povezani s dobi, imunološkim sustavom, genetikom i okolišem. Jedan od ključnih čimbenika iza manifestacije IBD-a je crijevna mikrobna disbioza.
Genetski čimbenici i nepovoljan način života neovisno su povezani s povećanim rizikom od Crohnove bolesti (CD) i ulceroznog kolitisa (UC) među odraslim osobama bez upalne bolesti crijeva (IBD), pokazuju rezultati nedavno objavljene studije.
Postoji pozitivna korelacija između izloženosti antibioticima i razvoja upalne bolesti crijeva (IBD), posebno među odraslim osobama u dobi od 40 godina i starijima, ukazuju rezultati nove studije.
Značajan dio tereta upalne bolesti crijeva - ulceroznog kolitisa i Crohnove bolesti - mogao bi se spriječiti promjenom načina života, ukazuju rezultati nove studije provedene u SAD-u.
Izgleda da kratko trajanje sna i dnevno drijemanje povećavaju rizik od upalne bolesti crijeva (IBD), ukazuju rezultati istraživanja provedenog u Kini.
Prema rezultatima nove multicentrične studije, COVID-19 nema dugoročni učinak na tijek upalne bolesti crijeva (IBD). Međutim, teški COVID-19 može nagovijestiti lošiji tijek upalne bolesti crijeva, kao i lošiju prognozu.
Crijevna mikrobiota igra ključnu ulogu u regulaciji imuniteta crijevne sluznice i funkcije crijevne barijere. Disbioza je stoga povezana s prekidom imunološke homeostaze sluznice, što dovodi do upalnih bolesti crijeva. U tom kontekstu, probiotičke bakterije, uključujući novu generaciju crijevnih probiotika, mogu održavati crijevnu homeostazu i promicati zdravlje.