Niske razine šećera u krvi mogu utjecati na rad srca u dijabetičara
Nova studija pokazala je da niske razine šećera u krvi (hipoglikemija) u oboljelih od dijabetesa mogu uzrokovati potencijalno opasne promjene srčanog ritma (aritmije).
Nova studija pokazala je da niske razine šećera u krvi (hipoglikemija) u oboljelih od dijabetesa mogu uzrokovati potencijalno opasne promjene srčanog ritma (aritmije).
Osobama kojima je nedavno dijagnosticiran dijabetes tip 2, prakticiranje mediteranske prehrane može usporiti napredovanje bolesti više nego ograničavanje konzumiranja masti, ukazuju rezultati istraživanja provedenog u Italiji.
Analiza 88 studija pokazala je da oboljeli od dijabetesa imaju dvostruko veći rizik od raka gušterače u odnosu na osobe koje nemaju dijabetes.
Poznato je da dijabetes povećava rizik od slabljenja kognitivnih funkcija, no sada je nova studija u kojoj je sudjelovalo 1.437 ispitanika pokazala da su osobe koje imaju dijabetes i hipertenziju u srednjoj životnoj dobi, izložene većem riziku od gubitka moždanih stanica i slabljenja pamćenja nego osobe koje nemaju niti jednu od navedenih bolesti.
Nova studija provedena na oko 20.000 ispitanika pokazala je da dijabetes može povećati rizik od razvoja moždanog udara u žena, no ne i u muškaraca.
Rezultati novog istraživanja ukazuju da su djeca koja su rođena prijevremno izložena većem riziku od razvoja dijabetesa u odrasloj dobi. Naime, pokazalo se da djeca koju su rođena prije termina imaju povišene razine inzulina, te što su ranije rođena to imaju više razine inzulina.
Istraživanje koje su proveli britanski znanstvenici s University of Cambridge pokazalo je da konzumiranje malomasnog jogurta može pomoći u smanjivanju rizika od razvoja dijabetesa tipa 2.
Istraživanje provedeno u Velikoj Britaniji pokazalo je da prehrana koja uključuje namirnice bogate flavonima i antocijaninima poput čokolade, čaja i bobičastog voća, može pomoći u zaštiti od dijabetesa tipa 2 i drugih bolesti.