KOPB povezana s većim rizikom od iznenadne srčane smrti
Poznato je da je kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB) treći vodeći uzrok smrti u svijetu, a sada je nova studija pokazala da KOPB također povećava i rizik od iznenadne srčane smrti.
Poznato je da je kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB) treći vodeći uzrok smrti u svijetu, a sada je nova studija pokazala da KOPB također povećava i rizik od iznenadne srčane smrti.
Zdrava prehrana siromašna crvenim mesom, zaslađenim napitcima i alkoholom, te bogata cjelovitim žitaricama, zelenim povrćem, polinezasićenim mastima i orasima, može smanjiti rizik od razvoja kronične opstruktivne bolesti pluća (KOPB), ukazuje nova studija u kojoj je sudjelovalo više od 120.000 ispitanika.
Prema rezultatima nove studije, pretile osobe, posebice one s viškom masnog tkiva na trbuhu, izložene su većem riziku od razvoja kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB).
Američko istraživanje koje je analiziralo podatke od 386 milijuna bolničkih pacijenata, koji su bili hospitalizirani u američkim bolnicama od 2001. do 2010. godine, pokazalo je da su oboljeli od kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB) izloženi značajno većem riziku od zatajivanja srca.
Istraživanje u kojem je sudjelovalo 84 bivša pušača s umjerenom do teškom kroničnom opstruktivnom plućnom bolesti (KOPB) pokazalo je da kako se temperatura zraka povisuje, tako se pogoršavaju simptomi KOPB-a i slabi funkcija pluća.
Istraživanje provedeno u Španjolskoj na oko 550 oboljelih od kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB) pokazalo je da svakodnevno hodanje barem 3,2 kilometra, može smanjiti rizik od hospitalizacije zbog teških epizoda KOPB-a.
Britansko istraživanje pokazalo je da su britanski liječnici propustili dijagnosticirat kroničnu opstruktivnu plućnu bolest (KOPB) u čak 85 posto pacijenata. Naime, 85 posto pacijenata prijavilo je prve simptome KOPB-a pet godina prije postavljanja dijagnoze bolesti.
Danas se diljem svijeta obilježava Svjetski dan kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB). Smatra se da u svijetu od ove bolesti svake godine umire nekoliko milijuna ljudi. Statistike su nepotpune, a smrtnost je podcijenjena, jer se uzroci smrti vrlo često pripišu nekom drugom uzroku, npr. slabosti srca, poremećajima moždane ili srčane cirkulacije.
Prema izvještaju Europskog društva za respiratorne bolesti (European Respiratory Society), bolesti pluća su odgovorne za svaki deseti smrtni slučaj u Europi, a pušenje je glavni čimbenik rizika za smrt zbog respiratornih bolesti.
Studija provedena u Belgiji na 810 ispitanika pokazala je da su oboljeli od kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB) izloženi većem riziku od cerebralnih mikrokrvarenja.