Lijek za leukemiju smanjuje relapse u bolesnika s multiplom sklerozom
Dvije nove studije pokazale su da alemtuzumab, lijek koji se koristi za liječenje leukemije, smanjuje rizik od relapsa kod oboljelih od multple skleroze.
Dvije nove studije pokazale su da alemtuzumab, lijek koji se koristi za liječenje leukemije, smanjuje rizik od relapsa kod oboljelih od multple skleroze.
Petogodišnja studija, koja je pratila gotovo 500 bolesnika s multiplom sklerozom, pokazala je da oboljeli od multiple skleroze s niskim razinama vitamina D u krvi, imaju više lezija u mozgu te znakova aktivnog stanja bolesti.
Sve je više dokaza da liječenje neplodnosti može povećati učestalost relapsa u žena s multiplom sklerozom. Naime, nova istraživanja pokazala su da 3 od 4 žene s multiplom sklerozom, imaju povećanu aktivnost bolesti nakon medicinski potpomognute oplodnje (MPO).
Od danas je ponovno u funkciji forum za pacijente Neurologija u okviru kojeg će na vaša pitanja odgovarati prof. dr. sc. Vesna Brinar, dr. med., iz Poliklinike za Neurologiju i internu medicinu Cortex d.o.o..
Rezultati faze III kliničkog ispitivanja nazvanog CARE-MS II pokazali su da je pogoršanje invalidnosti znatno usporeno kod bolesnika s multiplom sklerozom koji su bili liječeni monoklonskim protutijelom alemtuzumabom u odnosu na bolesnike koji su bili liječeni visokom dozom interferona beta-1a (subkutano), mjereno po EDSS-u (Expanded Disability Status Scale), standardnom načinu procjenjivanja progresije tjelesnog oštećenja.
Osnovna lista lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) povećana je za 143 nova lijeka u 312 oblika, među kojima je 17 inovativnih. Među inovativnim lijekovima koji su došli na Osnovnu listu lijekova su lijekovi za liječenje - plućne hipertenzije, multiple skleroze, raka štitnjače, gljivičnih infekcija i kroničnog virusnog hepatitisa.
Prema rezultatima istraživanja koje su proveli australski znanstvenici s Murdoch Children's Research Institute iz Melbournea, trudnoća može smanjiti rizik od razvoja multiple skleroze.
Istraživanje provedeno na 16 ispitanika s multiplom sklerozom čija je prosječna dob bila 48 godina pokazalo je da kognitivno bihevioralna terapija može pomoći u stimuliranju moždane aktivacije te poboljšati pamćenje oboljelih od multiple skleroze.
Istraživanje provedeno na 364 ispitanika pokazalo je da osim već poznatih oštećenja koje uzrokuje, multipla skleroza također oštećuje talamus, dio mozga koji je utječe na sposobnost razmišljanja, motorne funkcije i osjetila.
Britanski i kanadski znanstvenici uspjeli su identificirati rijetku genetsku varijantu koja uzrokuje smanjenje razine vitamina D i izgleda da je direktno povezana s multiplom sklerozom.