Uznapredovali rak dojke sve češći u mlađih žena
U SAD-u se u posljednjih trideset godina broj slučajeva metastatskog raka dojke u žena mlađih od četrdeset godina utrostručio.
U SAD-u se u posljednjih trideset godina broj slučajeva metastatskog raka dojke u žena mlađih od četrdeset godina utrostručio.
Nova studija pokazala je da je alkohol u SAD-u odgovoran za svaki trideseti smrtni slučaj koji je povezan s rakom. Kod raka dojke ta veza je još izraženija, naime 15 posto smrtnih slučajeva od raka dojke povezano je s konzumiranjem alkohola.
U cijelom svijetu 4. veljače obilježava se kao Svjetski dan borbe protiv raka. Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) pridružuje se tome s ciljem podizanja svijesti o ovim bolestima, njihovoj prevenciji, dijagnosticiranju i načinima liječenja.
Žene koje imaju mutacije BRCA gena (BRCA1 i BRCA2), i koje su zbog toga izložene većem riziku od raka dojke i raka jajnika, mogle bi također biti izložene i većem riziku od rane menopauze.
Analiza 20 studija pokazala je da su žene koje jedu puno voća i povrća izložene manjem riziku od razvoja raka dojke koji se teško liječi, no ne i manjem sveukupnom riziku od razvoja raka dojke.
Izraelski znanstvenici razvili su novi krvni test pomoću kojeg se može predvidjeti prisustvo opasnih mutacija BRCA1 i BRCA2 gena u žena.
Nova studija pokazala je da žene oboljele od raka dojke, koje imaju određene genetske promjene enzima jetre, ne reagiraju dobro na hormonsku terapiju tamoksifenom jer imaju poteškoće prilikom njegovog metaboliziranja, što može povećati rizik od recidiva raka dojke i smrti.
Ministarstvo zdravlja RH jučer je započelo javnozdravstvenu kampanju "Za zdravlje. Danas." predstavljanjem nacionalnih programa prevencije raka dojke, debelog crijeva i vrata maternice. Programe su predstavili ministar zdravlja prof. Rajko Ostojić i ravnateljica Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo dr. Tamara Poljičanin.
Analiza osam studija pokazala je da su žene koje imaju više razine karotenoida, mikronutrijenata koji se nalaze u mnogim vrstama voća i povrća, izložene manjem riziku od raka dojke, posebice raka dojke koji je negativan na estrogenske receptore.
Nova studija u kojoj je sudjelovalo 105 žena pokazala je da su žene s većom gustoćom tkiva dojke, koje rutinski idu na mamografiju, otvorene i za dodatne pretrage za otkrivanje raka dojke.