Osobe koje su preživjele rak suočavaju se s većim srčanim rizicima
Prema rezultatima nove studije, osobe koje su preživjele rak imale su 42 posto veći rizik od srčanih bolesti, najvjerojatnije zbog oštećenja uzrokovanih liječenjem raka.
Prema rezultatima nove studije, osobe koje su preživjele rak imale su 42 posto veći rizik od srčanih bolesti, najvjerojatnije zbog oštećenja uzrokovanih liječenjem raka.
Nova studija nudi nadu za raniju dijagnozu raka gušterače, naime, otkrivena je povezanost između nedavne bolesti žučnih kamenaca i duktalnog adenokarcinoma gušterače (PDAC). Pacijenti s dijagnozom duktalnog adenokarcinoma gušterače imali su šest puta veću vjerojatnost da će imati žučne kamence negdje unutar godinu dana prije nego što im je dijagnosticiran rak gušterače.
Prema rezultatima nove britanske studije, konzumiranje mesa pet ili manje puta tjedno, povezano je s manjim ukupnim rizikom od raka. Valja spomenuti, da su osobe koje su manje jele meso imale i manji rizik od raka debelog crijeva, raka dojke i raka prostate.
Oboljeli od raka mogu biti pod povećanim rizikom od razvoja rijetkog neurološkog poremećaja zvanog Guillain-Barréov sindrom, pokazalo je novo istraživanje. Prijašnje studije sugerirale su da može postojati veza između raka i Guillain-Barréovog sindroma, ali koliko često ljudi razviju Guillain-Barréov sindrom nakon dijagnoze raka nije bilo dobro proučeno.
Poznato je da sve više mladih oboljeva od raka debelog crijeva, a sada je nova studija pokazala da je broj oboljelih od raka gušterače u posljednja dva desetljeća također u porastu. Što je još više iznenađujuće, pokazalo se da učestalost raka gušterače nerazmjerno raste u mlađih žena, onih mlađih od 55 godina, a posebno među onima u dobi od 15 do 34 godine. Inače, rak gušterače obično se češće javlja u muškaraca.
Prema rezultatima novog istraživanja, izgleda da mijelosupresivna kemoterapija destabilizira mikrobiom crijeva u bolesnika s rakom solidnih organa. Inače, mijelosupresivna kemoterapija značajno smanjuje broj bijelih krvnih stanica tijekom prvih 7 do 10 dana liječenja, čineći tijelo osjetljivijim na infekcije.
Prema rezultatima nove studije provedene u Australiji pušenje duhana značajno povećava rizik od 12 vrsta karcinoma. Također, pokazalo se da će u jednog od sedam trenutnih pušača tijekom života doći do razvoja raka pluća.
Analiza 17 studija u kojima je sudjelovalo više od 19.500 pacijenata s rakom, pokazala je da je veća konuzmacija gljiva povezana s manjim rizikom od raka. Inače, poznato je da su gljive bogate vitaminima, hranjivim sastojcima i antioksidansima.
Analiza 200 studija pokazala je da pretilost može skratiti život pacijentima s određenim vrstama karcinoma, i to s rakom dojke, rakom debelog crijeva, rakom prostate i rakom gušterače.
Izgleda da lijek ambrisentan koji se koristi za liječenje plućne hipertenzije, može značajno smanjiti sposobnost tumorskih stanica da migriraju i napadnu druga tkiva, ukazuju rezultati laboratorijskog istraživanja provedenog na miševima. Spomenuti lijek pokazao se učinkovitim kod raka gušterače, raka jajnika, raka dojke i leukemije.