Abdominalna pretilost povećava rizik od raka prostate
Poznato je da abdominalna pretilost povećava rizik od srčane bolesti, a sada je nova britanska studija također pokazala da ona povećava rizik i od smrti od raka prostate.
Poznato je da abdominalna pretilost povećava rizik od srčane bolesti, a sada je nova britanska studija također pokazala da ona povećava rizik i od smrti od raka prostate.
Britanski znanstvenici uspjeli su razviti novi krvni test koji je u stanju otkriti rak prostate i potvrditi u kojem se stadiju nalazi. Valja istaknuti, da je test precizniji od sadašnjih metoda u otkrivanju raka prostate. Naime, test može potvrditi stadij bolesti s 99% točnošću.
Pacijenti kojima je rak dijagnosticiran prije više od 24 mjeseca imaju veću vjerojatnost da će imati ozbiljnu COVID-19 infekciju, pokazalo je novo istraživanje.
Poznato je da kemoterapija može imati brojne neugodne gastrointestinalne nuspojave poput gastrointestinalnog mukozitisa, bolne upale i ulceracije probavnog trakta, no, nova studija ukazuje da primjena vitamina D može pomoći u ublažavanju gastrointestinalnih nuspojava kemoterapije kao što je mukozitis probavnog trakta.
Izgleda da je dobar status vitamina D koristan za prevenciju karcinoma te može poboljšati ishod liječenja nekoliko karcinoma, ukazuje nova studija. Antikancerogeni učinci vitamina D bili su posebno izraženi u prevenciji i liječenju raka debelog crijeva i hematoloških karcinoma poput limfoma i leukemije.
Najčešći oblik raka u starijih muškaraca je rak prostate. U mnogim slučajevima tumor raste sporo i može se učinkovito liječiti, no ponekad može biti agresivniji, a samim time i smrtonosniji. Novo istraživanje koje su proveli austrijski znanstvenici pokazalo je da više razine gena PDK4 u tumorskom tkivu mogu ukazivati na bolju prognozu liječenja raka prostate.
Prema rezultatima nove studije, visoko fokusirane, intenzivne doze zračenja znane kao stereotaktično ablativno zračenje (SABR) mogu usporiti napredovanje bolesti u muškaraca koji imaju rak prostate koji je osjetljiv hormone, i koji se proširio na nekoliko različitih mjesta u tijelu.
Osobe s poviješću raka imaju rizik od razvoja fibrilacije atrija (atrijske fibrilacije; AFib) veći od dva puta. Inače, fibrilacija atrija je najčešći poremećaj srčanog ritma. Najveći rizik od razvoja fibrilacije atrija uočen je u osoba koje su imale rak prostate, a zatim u osoba koje su imale rak pluća, rak dojke, rak debelog crijeva i ne-Hodgkinov limfom.
Laboratorijsko istraživanje provedeno na miševima pokazalo je da se bakterije koje obično žive u crijevima mogu nakupljati u tumorima i poboljšati učinkovitost imunoterapije. Smatra se da liječenje oboljelih od raka s bifidobakterijama može pojačati njihov odgovor na CD47 imunoterapiju.
Analiza 15 studija pokazala je da je prekomjerna tjelesna težina u srednjoj životnoj dobi i kasnijoj odrasloj dobi povezana s većim rizikom od uznapredovalog raka prostate. Inače, rak prostate je druga najčešća maligna bolest kod muškaraca.