Konzumacija hrane bogate flavonoidima povezana sa smanjenim rizikom od nealkoholne masne bolesti jetre
Rezultati nove studije pokazali su da prehrana bogata flavonoidima, osobito s jabukama i čajem, može smanjiti masnoću jetre i upalu, smanjujući rizik od nealkoholne masne bolesti jetre (NAFLD).
U posljednjih nekoliko desetljeća globalna prevalencija nealkoholne masne bolesti jetre (NAFLD) porasla je za 50%, pri čemu nakupljanje masti u jetri čini do 5% jetrenog tkiva bez konzumacije alkohola.
NAFLD također može napredovati do ozbiljnijih stanja koja uključuju upalu, kao što je nealkoholni steatohepatitis ili NASH, fibroza ili ožiljci na jetri i eventualno zatajenje jetre.
Čimbenici kao što su sjedilački način života i pretilost utječu na rizik od NAFLD-a, naglašavajući važnost gubitka tjelesne težine, kardiovaskularnog zdravlja te izbora prehrane i načina života za prevenciju ili liječenje bolesti.
Biljna prehrana koja je bogata povrćem, voćem i cjelovitim žitaricama vrlo je korisna za zdravlje metabolizma i kardiovaskularnog sustava. Ove dijete su bogate flavonoidima, koji su bioaktivni spojevi koji se nalaze u jabukama, bobičastom voću, čaju, crnom vinu i kakau. Ovi spojevi dolaze u različitim oblicima i povezani su sa smanjenjem rizika od dijabetesa tipa 2 i kardiovaskularnih bolesti. Studije su također pokazale da bi slijeđenje mediteranske prehrane moglo smanjiti rizik od NAFLD-a.
Sveukupno gledajući, rezultati studije sugeriraju da prehrana bogata flavonoidima, osobito u obliku jabuka ili čaja, potencijalno može zaštititi od NAFLD-a i smanjiti razine upale i masnoće u jetri. Dok su namirnice poput tamne čokolade, slatke paprike, jabuke i čaja povezane s niskom razinom masnoće u jetri, druge poput grožđa i luka su povezane s većim nakupljanjem masnoće u jetri, naglašavajući kompleksan utjecaj prehrane na zdravlje jetre.
Izvor:
The American Journal of Clinical Nutrition