Poremećaj disanja u snu čest nakon moždanog udara
Poremećaj disanja tijekom spavanja pogađa 60% pacijenata s moždanim udarom, s prevalencijom u rasponu od 57% u Sjevernoj Americi do 70% u Aziji, pokazuje meta-analiza 85 studija.
Prevalencija poremećaja disanja tijekom spavanja bila je najveća u subakutnom stadiju moždanog udara, a zatim u akutnom stadiju; najniže stope uočene su u kroničnom stadiju.
Moždani udar je vodeći uzrok smrti i invaliditeta u svijetu. Nakon moždanog udara, pacijenti mogu doživjeti različite fizičke disfunkcije, uključujući motoričke, govorne i gutajuće disfunkcije. Iako je dugoročni funkcionalni oporavak osoba koje su preživjele moždani udar ključan za njihovu rehabilitaciju i povratak normalnim aktivnostima, neuropsihijatrijskim simptomima i komplikacijama pacijenata s moždanim udarom posljednjih se godina posvećuje sve veća pozornost.
Neuropsihijatrijski simptomi nakon moždanog udara, poput poremećaja disanja tijekom spavanja, kroničnog umora i delirija, pokazali su se povezanima sa smanjenom kvalitetom života i otežanim napretkom rehabilitacije.
Loša kvaliteta sna uzrokovana poremećajem disanja tijekom spavanja može pogoršati rizik od nastanka moždanog udara, recidiva moždanog udara i lošeg funkcionalnog oporavka kao i povećati učestalost čimbenika rizika povezanih s moždanim udarom (npr. hipertenzija, fibrilacija atrija i kardiovaskularne bolesti).
Izvor:
Frontiers in Neurology