Terapija matičnim stanicama obećava u obnavljanju aktivnosti mozga nakon moždanog udara
Svakih 40 sekundi netko u SAD-u doživi moždani udar. Kod preživjelih od ishemijskog moždanog udara, najčešće vrste moždanog udara, samo 5 posto njih se potpuno oporavi od moždanog udara. Većina drugih pati od dugotrajnih problema, uključujući slabost, kroničnu bol ili epilepsiju.
No, sada su znanstvenici s Instituta Gladstone i tvrtke za regenerativnu medicinu SanBio pokazali da stanična terapija izvedena iz matičnih stanica može vratiti normalne obrasce aktivnosti mozga nakon moždanog udara. Dok se većina tretmana za moždani udar mora primijeniti u satima neposredno nakon moždanog udara kako bi imali koristi, stanična terapija bila je učinkovita kod štakora čak i mjesec dana kasnije.
Modificirane matične stanice korištene u studiji bile su u kliničkom razvoju više od desetljeća za liječenje moždanog udara i traumatskih ozljeda mozga. Klinička ispitivanja već su pokazala da bi kod nekih pacijenata matične stanice mogle pomoći ljudima da povrate kontrolu nad svojim rukama i nogama.
Nova studija je prva koja detaljno opisuje učinke matičnih stanica na aktivnost mozga. Rad bi mogao dovesti do poboljšanja terapije matičnim stanicama i pridonijeti razvoju drugih tretmana sa sličnim učincima na mozak.
Pokazalo se, da je spomenuto liječenje poništilo hiperekscitabilnost mozga kod štakora s moždanim udarom, vraćajući ravnotežu u neuralne mreže. Osim toga, povećan je broj proteina i stanica koji su važni za rad i popravak mozga. Iako je manje od jedan posto ljudskih stanica ostalo u mozgu štakora nakon tjedan dana nakon transplantacije - učinci transplantacija bili su dugotrajni.
Čini se da te stanice u biti pokreću procese popravka u mozgu. Što može otvoriti novu priliku za oporavak mozga, čak i u kroničnoj fazi nakon moždanog udara.
Izvor:
Molecular Therapy