Toksični metali mogu naštetiti jajnicima


Toksični metali mogu naštetiti jajnicima

Izloženost toksičnim teškim metalima mogla bi dovesti do toga da žene srednje životne dobi imaju više zdravstvenih problema kako stare, otkriva nova studija. Studija povezuje izloženost toksičnim metalima sa ženama koje imaju manje jajnih stanica u jajnicima kako se približavaju menopauzi.

Ovo stanje - poznato kao smanjena rezerva jajnika - moglo bi uzrokovati gore zdravstvene probleme tijekom menopauze i nakon nje.

Široko rasprostranjena izloženost toksinima u teškim metalima može imati veliki utjecaj na zdravstvene probleme povezane s ranijim starenjem jajnika kod žena srednje životne dobi, kao što su valovi vrućine, slabljenje kostiju i osteoporoza, veće šanse za srčane bolesti i kognitivni pad.

Žene s višim razinama teških metala u urinu -- uključujući arsen, kadmij, živu ili olovo -- imale su nižu razinu reproduktivnog hormona u krvi koji se zove Anti-Müllerov hormon (AMH). Razine AMH odgovaraju broju jajnih stanica koje žena ima u jajnicima. Više razine znače više jajnih stanica, dok niže razine znače manje jajnih stanica. Razine AMH odgovaraju broju jajnih stanica koje žena ima u jajnicima. AMH nam otprilike ukazuje koliko je jajnih stanica preostalo u jajnicima žene - to je poput biološkog sata za jajnike koji može nagovijestiti zdravstvene rizike u srednjim godinama i kasnije u životu.

Inače, teški metali uobičajeni su kontaminanti u pitkoj vodi, hrani i zagađenom zraku. Smatraju se kemikalijama koje ometaju rad endokrinog sustava i mogu utjecati na ljudsku reprodukciju.

Izvor:
Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism