Tri čimbenika rizika povećavaju vjerojatnost da će osoba doživjeti teški moždani udar
Tri čimbenika rizika ne samo da povećavaju rizik od moždanog udara, već također povećavaju izglede da će takav moždani udar biti težak, upozorava nova studija. Naime, pušenje, visok krvni tlak (hipertenzija) i fibrilacija atrija značajno povećavaju rizik od ozbiljnog moždanog udara.
Prema mišljenju stručnjaka, ovi rezultati naglašavaju važnost upravljanja čimbenicima rizika za moždani udar, posebno visokim krvnim tlakom, fibrilacijom atrija i pušenjem kako bi se spriječio teški, onesposobljujući moždani udar.
Teški moždani udari rezultiraju nesposobnošću hodanja ili skrbi o sebi bez pomoći, a takvi pacijenti zahtijevaju stalnu njegu do kraja života.
Osobe s fibrilacijom atrija, nepravilnim otkucajima srca, imale su 4,7 puta veću vjerojatnost da će doživjeti teški moždani udar i 3,6 puta veću vjerojatnost da će imati blagi do umjereni moždani udar, u usporedbi s onima bez tog stanja.
Bolesnici s visokim krvnim tlakom imali su 3,2 puta veću vjerojatnost za teški moždani udar i 2,9 puta veću vjerojatnost za blagi ili umjereni moždani udar u usporedbi s onima s normalnim krvnim tlakom. Dok su pušači imali 1,9 puta veću vjerojatnost od teškog moždanog udara i 1,7 puta veću vjerojatnost od blagog do umjerenog moždanog udara u usporedbi s nepušačima.
Smatra se, da ova studija ističe važnost kontrole visokog krvnog tlaka, koji je najvažniji promjenjivi čimbenik rizika za moždani udar na globalnoj razini, što je osobito važno za zemlje s nižim i srednjim prihodima koje imaju brzo rastuće stope visokog krvnog tlaka i moždanih udara u mlađoj životnoj dobi.
Izvor:
Neurology