24.08.2019. 16:3425.10.2011. 13:03
| Prof. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.
Kada je jednom postavljena dijagnoza srčanog udara (infarkta miokarda), glavni način liječenja sastoji se u otvaranju zatvorene arterije koja je odgovorna za srčani udar. To se načelno može postići na dva načina: davanjem lijeka u venu koji otapa ugrušak u blokiranoj arteriji, ili mehaničkim otvaranjem arterije postavljanjem tzv. stenta.
Potonji način je efikasniji i, zahvaljujući dobro organiziranoj "mreži" ustanova koje rade postupak tzv. primarne PCI, dostupan u najvećem dijelu Hrvatske (to znači hitno otvaranje zatvorene arterije postupkom perkutane koronarne intervencije - pristup kateterima u žilu na srcu i postavljanje mrežice, stenta). Ključni čimbenik za uspjeh ove intervencije jest vrijeme, pri čemu se nastoji da se krvna žila na ovaj način otvori unutar 90 minuta od ulaska bolesnika u hitnu službu.
Terapija lijekovima koja se preporuča bolesnicima nakon srčanog udara ovisi o svakom pojedinom slučaju, ali neki su lijekovi stadardni, tj. nužni kod praktički svih bolesnika. To su lijekovi koji smanjuju vjerojatnost za ponovni nastanak ugruška (antitrombocitni lijekovi, u prvom redu acetilsalicilna kiselina, zatim klopidogrel), lijekovi koji štite srce od aritmija i povećane potrebe za kisikom (beta blokatori) te lijekovi za snižavanje povišene razine kolesterola (statini). Dodatna terapija koja se preporuča uključuje još i ACE inhibitore, odnosno lijekove koji kontroliraju eventualno prisutne rizične čimbenike, poput krvnog tlaka, šećerne bolesti, sklonosti spazmu (grču) koronarnih krvnih žila itd..
Rezultati nove studije sugeriraju da IGFBP6 (vezni protein 6 za inzulinu slične čimbenike rasta) reagira na fizičke sile u krvnim žilama, pomaže smanjiti upalu i štiti od bolesti koje začepljuju arterije poput ateroskleroze.
16.01.2025. 00:1115.01.2025. 23:50
| JAMA Dermatology | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Ljudi s kožnim problemima povezanim s lupusom imaju veću vjerojatnost da će razviti srčanu bolest povezanu s otvrdnućem arterija, ukazuje nova studija. Naime, pacijenti s lupusom i kožnim simptomima imaju 72% veću vjerojatnost da će razviti aterosklerotsku bolest srca.