Pregled oka može pomoći u dijagnosticiranju Alzheimerove demencije
Prema mišljenju znanstvenika promjene specifičnih stanica retine (mrežnice) mogu pomoći u dijagnosticiranju i praćenju napredovanja Alzheimerove demencije.
Prema mišljenju znanstvenika promjene specifičnih stanica retine (mrežnice) mogu pomoći u dijagnosticiranju i praćenju napredovanja Alzheimerove demencije.
Rezultati nove studije pokazali su da su osobe s povišenim razinama šećera u krvi, čak i one koje nemaju dijabetes, izložene većem riziku od slabljenja kognitivnih sposobnosti.
Istraživanje u kojem je sudjelovao 91 ispitanik, prosječne dobi od 87 godina, pokazalo je da osobe starije životne dobi s otvrdnutim arterijama imaju veću vjerojatnost da će imati beta-amiloidne plakove u mozgu koji su povezani s razvojem Alzheimerove demencije.
Danas se obilježava Svjetski dan Alzheimerove bolesti uz slogan "Ne zaboravi me". Ovogodišnja tema je "Demencija: put brige", a aktivnosti su usmjerene na pažnju i skrb koju zahtijevaju osobe s demencijom tijekom čitavog trajanja bolesti.
Prema rezultatima laboratorijskog istraživanja provedenog na miševima, izgleda da bi bakar mogao biti jedan od glavnih čimbenika okoliša koji uzrokuje Alzheimerovu demenciju, te doprinosi njenom napredovanju.
Prema rezultatima studije u kojoj je sudjelovalo 60 ispitanika starije životne dobi, svakodnevno konzumiranje kakaa može pomoći starijim osobama u očuvanju zdravlja mozga. Naime, pokazalo se da dvije šalice kakaa dnevno poboljšavaju protok krvi u mozgu.
Istraživanje provedeno u Irskoj na 361 bolesniku s dijagnosticiranom demencijom pokazalo je da inhibitori konvertaze angiotenzina (ACE inhibitori), lijekovi za snižavanje povišenog krvnog tlaka, mogu usporiti kognitivno propadanje u oboljelih od demencije.
Izgleda da lijek za dijabetes, metformin, ne samo da pomaže u kontroli razine šećera u krvi nego i smanjuje rizik za razvoj demencije.