Rana menarha povezana s rizikom od hipertenzije
Žene starije životne dobi koje su imale prvu menstruaciju (menarhu) u vrlo ranoj dobi, izložene su povećanom riziku od razvoja povišenog krvnog tlaka ili hipertenzije, ukazuje nova studija.
Žene starije životne dobi koje su imale prvu menstruaciju (menarhu) u vrlo ranoj dobi, izložene su povećanom riziku od razvoja povišenog krvnog tlaka ili hipertenzije, ukazuje nova studija.
Visoki krvni tlak ili hipertenzija, jedan je od najčešćih i najzahtjevnijih zdravstvenih stanja, koje se javlja u trećine odraslih osoba u dobi od 40 do 59 godina, te u dvije trećine osoba starijih od 60 godina.
Čimbenici koji utječu na zdravlje naših krvnih žila, kao što su pušenje, visoki krvni tlak (hipertenzija), pretilost i dijabetes, povezani su sa lošijim zdravljem mozga, ukazuje nova studija.
Osim ponovnog podizanja razine energije i poboljšanja raspoloženja, izgleda da popodnevno dremanje može pomoći i u snižavanju krvnog tlaka kao i neke promjene u načinu života, ukazuje nova studija. Inače, smanjenje unosa soli i alkohola može sniziti krvni tlak za 3 do 5 mm Hg, a niske doze antihipertenziva obično u prosjeku snizuju krvni tlak za 5 do 7 mm Hg.
Američko istraživanje provedeno na više od 17.000 odraslih osoba pokazalo je da umjereno konzumiranje alkohola, 7 do 13 pića tjedno, značajno povećava rizik od razvoja visokog krvnog tlaka ili hipertenzije.
Britanski znanstvenici s King’s College London otkrili su da konzumiranje borovnica može pomoći u snižavanju krvnog tlaka. Svakodnevna konzumacija borovnica, tijekom nekoliko mjeseci, povezana je s poboljšanom funkcijom krvnih žila i snižavanjem sistoličkog krvnog tlaka.
Izgleda da bi samo pola sata šetnje ujutro, moglo bi biti jednako učinkovito kao i antihipertenzivi u snižavanju povišenog krvnog tlaka, ukazuje nova studija. Naime, znanstvenici s University of Western Australia, otkrili su da je 30 minuta hodanja na traci za trčanje ujutro, poboljšalo očitanje krvnog tlaka za ostatak dana. Smatra se da bi kod nekih osoba jutarnje hodanje moglo zamijeniti potrebu za lijekovima.
Pacijentima koji nakon moždanog udara uzimaju antitrombotike, stroga kontrola krvnog tlaka može pomoći u smanjivanju rizika od krvarenja u mozgu, ukazuje nova studija. Inače, krvarenje u mozgu je potencijalna nuspojava primjene antitrombotika.
Moždani udar se najčešće javlja u odraslih osoba u dobi od 65 i više godina. No, valja istaknuti da se stopa moždanog udara među mlađim odraslim osobama stalno povećava tijekom zadnja dva desetljeća. Novo istraživanje pokazalo je da se rizik od moždanog udara značajno povećava kada se uđe u 20-te godine, ukoliko se pritom ima visoki krvni tlak (hipertenzija) ili više od jednog čimbenika rizika za moždani udar. Jednako tako, rizik od moždanog udara se značajno povećava i tijekom sljedeća dva desetljeća života.
Mlade odrasle osobe s višim krvnim tlakom od normalnog, ali još uvijek ne visokim krvnim tlakom, imaju veću vjerojatnost da će imati manji volumen mozga od osoba s normalnim krvnim tlakom, ukazuje studija provedena u Njemačkoj.