Niske razine vitamina D povećavaju rizik od komplikacija u trudnoći
Nova studija u kojoj je sudjelovalo 3.700 trudnica pokazala je da manjak vitamina D tijekom prvih 26 tjedana trudnoće može povećati rizik od razvoja teškog oblika preeklampsije.
Nova studija u kojoj je sudjelovalo 3.700 trudnica pokazala je da manjak vitamina D tijekom prvih 26 tjedana trudnoće može povećati rizik od razvoja teškog oblika preeklampsije.
Analiza 30 studija pokazala je da su djeca koje su prijevremeno rođena izložena većem riziku od razvoja astme i piskanja u prsima u odrasloj dobi.
Prema mišljenju američkih kirurga pušenje tijekom trudnoće povećava rizik od razvoja rascjepa usne i rascjepa nepca kod novorođenčeta za 30 do 50 posto. Inače, u SAD-u se svake godine rodi vše od 7.000 djece s navedenim malformacijama.
Nova studija pokazala je da su djeca majki koje u kasnoj fazi trudnoće uzimaju antidepresive iz skupine selektivnih inhibitora ponovne pohrane serotonina (SSRI) izložena većem riziku od razvoja trajne plućne hipertenzije.
Prema rezultatima nove studije provedene u SAD-u izgleda da bi glavni uzrok prijevremenog poroda, prijevremeno puknuće plodovih ovoja (PROM), mogao biti uzrokovan određenim bakterijama.
Istraživanje u kojem je sudjelovalo više od 7.300 žena pokazalo je da su žene koje doje izložene manjem riziku od razvoja reumatoidnog artritisa u starijoj životnoj dobi.
Britansko istraživanje koje su proveli znanstvenici s University of Southampton pokazalo je da su više razine vitamina D kod majke tijekom trudnoće povezane s boljim razvojem mišića u djece.
Nova studija provedena u Grčkoj pokazala je da djeca koja su dojena dulje od šest mjeseci imaju bolje rezultate na testovima za procjenu kognitivnih i jezičnih sposobnosti, te motoričkog razvoja nego djeca koja uopće nisu dojena.
Danas je u Zagrebu predstavljen široj javnosti projekt SUTRA, javnozdravstveno-edukativni projekt u organizaciji Hrvatskog farmaceutskog društva (HFD), uz visoko pokroviteljstvo Ministarstva zdravlja Republike Hrvatske i Agencije za lijekove i medicinske proizvode RH (HALMED), u okviru kojeg će se trudnice educirati o primjeni bezreceptnih lijekova i ostalih oblika samoliječenja u trudnoći, od biljnih pripravaka, preko vitamina i minerala, do aromaterapije, homeopatije, kozmetike, i vrlo važne prehrane trudnica, dojilja i dojenčadi.