Sastojak majčinog mlijeka pomaže u sprječavanju infekcije HIV-om
Nova studija provedena na više od 200 HIV-pozitivnih žena pokazala je da sastojci majčinog mlijeka, oligosahardi, mogu pomoći u sprječavanju prelaska HIV-a sa majke na dojenče.
Nova studija provedena na više od 200 HIV-pozitivnih žena pokazala je da sastojci majčinog mlijeka, oligosahardi, mogu pomoći u sprječavanju prelaska HIV-a sa majke na dojenče.
Ovogodišnji Međunarodni tjedan dojenja (1. -7. kolovoza) s temom "Učeći iz prošlosti, planiramo budućnost" posvećen je dosadašnjoj provedbi i učincima inicijative "Rodilišta – prijatelji djece". Hrvatska je bila jedna od prvih zemalja koje su se priključile toj globalnoj inicijativi, već 1993. godine.
Studija provedena na više od 3.000 žena iz Australije i Novog Zelanda pokazala je da konzumiranje kanabisa (marihuane) prije trudnoće može znatno povećati rizik od prijevremenog poroda.
Istraživanje u kojem je sudjelovalo 30 trudnica pokazalo je da pretile žene koje zatrudne mogu roditi djecu koja imaju niske razine željeza u krvi. Poznato je da nedostatak željeza odgađa normalan razvoj motoričkih funkcija (normalnu aktivnost i kretanje) i mentalnih funkcija u djece (sposobnost razmišljanja, zaključivanja i stjecanja vještina).
Prema rezultatima istraživanja koje je provedeno u Francuskoj na jednoj klinici za umjetnu oplodnju, embriji (zameci) žena koje puše, razvijaju se sporije, pa tako stadij od 8 stanica, embrij u žena koje puše doseže nakon 62 sata, dok u žena koje ne puše nakon 58 sati.
Nova studija provedena na 112 žena pokazala je da žene koje rode djecu niske porođajne težine mogu imati oslabljenu srčanu funkciju te dugoročno gledano imaju veći rizik od kardiovaskularne bolesti.
Nizozemsko istraživanje provedeno na više od 4.600 trudnica pokazalo je da žene koje za vrijeme trudnoće dulje stoje ili rade više od 40 sati tjedno rađaju djecu koja u prosjeku imaju za 3 posto manje glave.
Nova studija pokazala je da majke koje puše tijekom trudnoće mogu kod svog djeteta, ukoliko je ono rođeno prijevremeno, povećati rizik od razvoja po život opasnog nekrotizirajućeg enterokolitisa.
Prema rezultatima istraživanja kojeg su proveli američki znanstvenici, izgleda da su djeca koja imaju starije očeve i djedove "genetski programirana" da žive duže.