Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Candida - opasna ili ne

aandreja

Poštovani,

Devojčica je stara 2 godine, dojena do godinu dana, nije imala nikakvih zdravstvenih tegoba do polaska u vrtić. Sa polaskom u vrtić, sa godinu dana, kreću česte upale gornjih respiratornih organa koje pedijatar leči antibioticima. Nakon upotrebe antibiotika prestaje temperatura, ali dete i dalje ima problem sa zapušenim nosom. Sekret se menja, od prozirnog do gustog, zelenkastog.

Sa godinu i pol pedijatar skrece pažnju na veliki stomak, rađen je ultrazvuk gornjeg abdomena, nalaz uredan, ali je konstatovano da dete ima mnogo plinova u stomaku koji su ometali pregled. Inače devojčica je pila dosta sokova i jela dosta slatkiša, što je sad značajno smanjeno. Osim toga, često ima pelenski osip, koji se smiruje upotrebom kreme sa cinkom. U vrtiću su napomenuli da je kod jednog deteta takav osip bio uzrokovan Candidom pa smo to napomenuli pedijatru, ali on je odbacio tu mogućnost i rekao da nema potrebe da se radi analiza stolice na gljivice

Da li je moguće da je uzrok nadudosti gljivica i da li je moguće da je ona povezana sa stalnim curenjem nosa kako smo to čitali na nekim sajtovima i da li preporučujete da se uradi analiza stolice? Da napomenem da nisu radjeni ni alergološki testovi, niti bris grla, nosa i slično već se detetu samo daju antibiotici i to najčešće Hemomicin, a inače roditelji su pušači tako da je malena izložena duvanskom dimu svakodnevno.

Hvala!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Pelenski osip treba pokušati liječiti nekom od krema protiv gljivica (spora gljivica ima svuda i na toploj i vlažnoj koži se lako aktiviraju). Zbog probavnih smetnji preporučujem da se napravi analiza stolice na bakterije i parazite (3x) te da se izvadi krv kako bi se isključila alergija na hranu i nepodnošljivost glutena...