Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6663 | Broj poruka: 26491

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


Hipogamaglobilanemija


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

iprikrat

10.05.2013. 11:15

Poštovani,

u slučaju da već postoji ta tema, ja se ispričavam. Tražila sam po forumu, ali nisam našla ništa "svježijeg" datuma.

Uglavnom, da Vam opišem svoj problem.

Majka sam djeteta (muško) od 18 mjeseci. Dijete je često boležljivo i već smo 3 puta završili na odjelu pedijatrije te smo redoviti "gost" u bolničkoj ambulanti pedijatrije.

Kada je dijete bilo staro 3 mjeseca, primljen je u bolnicu (druga hospitalizacija, prvi puta je bila s 5 tjedana zbog žutice koju su kasnije specificirali kao laktacijsku) zbog akutnog bronhiolitisa. Liječen je sumamedom, ventolinom, kisikom i kortikosteroidima. Kod pretraga krvi utvrđeno je da ima nisku razinu gamaglobulina (2,8%) referentne jedinice na žalost ne znam jer nisu zapisane u otpusnom pismu. Kao dijagnoza je postavljena Hypogammaglobulanemia poueri transitiva. Savjetovano nam je da 3 tjedna dijete držimo u karanteni. Nakon 3 tjedna smo napravili ELF i IELF koja je pokazala da je gamaglobulin skočio na 4,3% (ref. interval 15-20). Savjet liječnika na odjelu pedijatrije u bolnici je bio tada da će to proći i da se ne trebamo više brinuti te da dijete redovito cijepimo i možemo ga poslati u vrtić s godinom dana. Isto tako, rečeno nam je da ne treba daljnjih kontrola.

Do odlaska u vrtić, osim upale grla, dijete nije bilo značajnije bolesno, ali je od tada neprekidno bolestan. U tih 6 mjeseci imali smo jednu hospitalizaciju (zbog bronhitisa, upale grla i virusa koje je pokupio "u paketu"blunk. Neprekidno je na antibioticima, najčešće bolesti su upale grla (više ne znam broj), brinohitis (3 puta), zna se pojaviti samo visoka temperatura koja traje dan - dva bez dodatnih simptoma. Tako je npr. u mjesec dana bio na cefiksimu, sumamedu i 2 x na klavaksu. U jednom trenu se stanje popravilo (3 tjedna bez simptoma bolesti osim temperature u dva navrata koja nije trajala dulje do nekoliko sati). Jedino što mu je lijevi limgni čvor na vratu značajno povećan.

No, u zadnje vrijeme stanje se ponovno pogoršalo tako da opet ima upalu grla za upalom grla (praktički ga skinemo s jednog antibiotika i za 2 dana bi trebao ići na drugi). Njegovog liječnici je sve to bilo prilično sumnjivo pa nas je poslala ponovno na ELF i IELF te smo jučer dobili sljedeće nalaze:

(S) Imunoglobilin G 6,10 g/L (ref. inter. 5,2 - 10,8)
(S) Imunoglobulin A 0,40 g/L (ref. inter. 0,36 -1,65)
(S) Imunoglobulin M 0,84 g/L (ref. inter. 0,72-1,60)

(S) Ukupni proteini 75 g/L (ref. inter. 55-80)

ELF . Albumin 65,6% (ref. inter. 55-66)
ELF - Alfa 1 globulin 3,7% (ref. inter. 2-5)
ELF - Alfa 2 globulin 13,5% (ref. inter. 6-10) H
ELF - Beta globulin 10,3% (ref. inter. 8-13)
ELF - Gama globulin 6,9% (ref. inter. 15-20) L
ELF - Albumin 49,2 g/L (ref. inter. 33,1-52,2)
ELF - Alfa 1 globulin 2,8 g/L (ref. inter. 0,9-2,9)
ELF - Alfa 2 globulin 10,1g/L (ref. inter. 4,3-9,5) H
ELF - Beta globulin 7,7 g/L (ref. inter. 3,5-7,6) H
ELF - Gama globulin 5,2 g/L (ref. inter. 4,5-12,1)
ELF - albumin/globulin 1,91


Isto tako, napravili smo kompletnu krvnu sliku i urin - iako nemam te nalaze kod sebe, u razgovoru s liječnicom putem telefona rečeno mi je da su nalazi u skladu s dobi djeteta i da jedino malo odskače CRP koji iznosi 59., dok ostali nalazi ne ukazuju na nikakvu zabrinjavajuće procese u tijelu.

Uglavnom, zaključak naše liječnice jest da se radi o krahu imunološkog sustava i jedino što može napraviti jest da nas, ako se visoka temperatura nastavi, pošalje ponovno na odjel pedijatrije. Kako je djetetu temperatura pala (u posljednja 24 sata ima temperaturu 37,4 - 37,7 - mjereno u uhu) nismo poduzimali daljnje korake.

Ono što mene zanima jest da li je moguće da hipogamagloblanemija nije bila prolazna te, u slučaju da se ne radi o toj dijagnozi, već samo o slabom imunološkom sustavu, kako mu možemo pomoći i ojačati taj sustav. Mi inače izuzetno vjerujemo djetetovoj liječnici tako da njezine metode liječenja ne dovodimo u pitanje i ima naše puno povjerenje. Samo želimo znati koje su nam dodatne opcije kako bismo mogli ih prodiskutirati s njom i odlučiti u kojem smjeru i kamo se obratiti za dodatnu pomoć u slučaju da je potrebno dodatno liječenje ili neka dodatna terapija.

Unarijed hvala na odgovoru

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

19.05.2013. 13:20

U nalazima nema značajnijih odstupanja, no oni su tek gruba procjena funkcioniranja jednog dijela imunog sustava. Važno je da nema prirođenu trajnu hipogamaglobulinemiju jer bi to moglo biti životno ugrožavajuće. Za sada ne preporučam daljnju imunološku obradu, no svakako dijete ne smije pohađati kolektiv, barem 6 mjeseci a idealno još godinu i pol. Preporučam kontrolu CRP-a, bez obzira što je sada dijete dobro. Možete pokušati Imunoglukan 1 ml na 5 kg tjelesne mase, jednom dnevno, narednih 6 mjeseci te kolostrum i probiotike. Nemojte zalaziti u prostore sa zatvorenim sustavom klimatizacije (šoping centri).

iprikrat

23.05.2013. 21:45

Zahvaljujem na odgovoru.

Svakako ćemo na sljedećem pregledu tražiti od liječnice novu uputnicu za CRP, Isto tako, uvest ćemo i preparate koje ste nam preporučili iako smo i samo svjesni, a i liječnica nam je objasnila, da nema nekog čarobnog preparata za dizanje imuniteta i da takvo nešto zapravo ne postoji.

Inače, što se tiče podizanja imuniteta, započeli smo i terapije u slanoj sobi i moram reći da pomažu. Završili smo 17 terapija i njegovo stanje je osjetno bolje - u zadnjih mjesec i pol je bio samo jednom na antibiotiku i to neposredno prije nego smo radili pretrage opisane u prijašnjem postu.

Što se tiče njegove povijesti bolesti, u međuvremenu smo napravili na inicijativu njegove liječnice i bris grla i nosa. Bris grla je čist, dok je u nosu pronađen streptokok pneumoniae koji je otporan na sve testirane skupine antibiotika (što me pomalo zabrinjava). Na sreću, pošto nije imao nikakvih dodatnih simptoma, liječnica je odlučila da nije potrebno da ode na antibiotik (a mi smo se svim srcem složili). U međuvremenu se pojavio gust zeleni iscjedak iz nosa koji držimo pod kontrolom uz pomoć slane sobe - vidljivo je značajno poboljšanje nakon terapije u slanoj sobi (manja količina sluzi koja se cijedi iz nosa te lakše diše) i kapljica za nos. Doduše, prije slane sobe je svaki takav iscjedak rezultirao bronhitisom unutar nekoliko dana, pa sad budno pratimo svaki novi simptom da stignemo na vrijeme reagirati ako će biti potrebno (zbog toga me brine ova otpornost na antibiotike). Ali razmišljamo pozitivno i nadamo se da će jedini problem i dalje biti kako nos držati prohodnim i kako ga nagovoriti da nam da da obrišemo nos happy

Jedino što nam stvara problem je Vaša preporuka da neko vrijeme ne hoda u vrtić - oboje radimo a nemamo nikoga tko bi ga mogao pričuvati, što znači da bi jedno od nas dvoje moralo ili dati otkaz ili bismo morali angažirati dadilju, što bi nam financijski bilo doista veliki izazov. Kolika je opasnost za njega ako ga ipak ostavimo u vrtiću ako će zdravstveno stanje biti i dalje stabilno? Odnosno koje su indikacije koje bi mogle upućivati da je doista vrijeme da ga uzmemo iz vrtića? Ne bismo ga željeli izlagati opasnostima i ako je to nužno potrebno za naše dijete, odmah ćemo ga uzeti iz vrtića. Ali ako ima alternativa, rado bismo je čuli.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

25.05.2013. 11:55

Dobro je što nije bilo bolesti u međuvremenu, dobro je što nije dobio antibiotik zbog curenja nosa. Život je složena priča, pa ako morate dajte dijete u jaslice - možda bude bolje jer su dani topliji, prostori se zrače, djeca izlaze van i ima manje infekcija. Preporučam cijepljenje protiv pneumokoka - idealno bi bilo dati 2 doze Prevenara 13 u razmaku pod 4-6 tjedana.