Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6661 | Broj poruka: 26489

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


Peta bolest i dojenče


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

martina555

11.05.2008. 04:00

Štovani, molim Vas da mi odgovorite da li je i koliko opasna peta bolest za dojenče staro 3 mjeseca i evntualno za nas roditelje. Naime bili smo u kontaktu s djetetom za koje se smo saznali da ju ima.
Unaprijed hvala

Darko Richter, dr. med.

11.05.2008. 12:30

Peta bolest, ili megaleritem, ili "megalerythema infectiosum", ili samo "erythema infectiosum" uzrokovana je Pravovirusom B19. Većina odraslih ju je preboljela u djetinjstvu, pa uglavnom ostanu zdravi tijekom boelsti među svojom djecom. Ako je to slučaj, onda je i vaše 3-mj. dojenče još uvijek zaštićeno vašim transplacentno prenesenim protutijelima od vas. Ako ih nije bilo, ili su bili preniske razine, ili su se već izgubila, onda i ono može oboljeti. Ali, tu vi ne možete ništa. Inkubacija je od 4 dana do 4 tjedna od kontakta. Bolest je uglavnom blaga, kratki uvod od par dana prehladnih simptoma i manjeg povišenja temperature, zatim osip po obrazima "poput tragova pljuske", pa širenje na trup i udove, pa izbljeđivanje u sredini crvenila, što ostavlja čipkasti izgled osipa koji moćže potrejati par tjedana. Budući da parvorirus B19 napada prekursore eritrocita, a osip je tek posljedica imunološke reakcije na virus, u neke djece, čak i prije pojave osipa, mogu nastati prolazne više ili manje uočljive krize anemije. Ta komplikacija se obično događa u djece koja imaju neki oblik hemolitičke bolesti, tj. bolest prebrzog razaranja eritrocita, pa ne mogu podnijeti dodatnu ataku na crvenu lozu. U dobi od 3 mj. dojenče ulazi u tzv. "trimenonsku redukciju", tj fazu najnižih vrijednosti eritrocita, hemoglobina i hematokrita, kada se fetalni hemoglobin zamjenjuje adultnim, i kada je na određeni način osjetljivo na dodatne smetnje uspostave normalne eritropoeze. Zato bih savjetovao da se dijete pregled, ev. učini krvna slika već sada, dalje da se prati gledanjem kože i spojnica očiju, da ne bi naglo izblijedile. Tada ima nekoliko načina intervencije, od transfuzije eritrocita, do visokih doza intravenskih imunoglobulina.
No sve počiva na tome da li je, ili nije istina da se u onog djeteta radilo o megaleritemu.

martina555

12.05.2008. 16:25

Hvala na brzom odgovoru. Liječnik je navedenom djetetu postavio dijagnozu.

zdravljenka

21.05.2008. 22:45

djetetu mi je dijagnosticirana peta bolest. Budući da sam već pročitala da traje do 3-4 tjedna, zanima me koliko dugo još, obzirom da joj je osip po prsima i leđima, a temperature skoro i nema. ...pitam iz razloga što ne znam točno ni kad je počelo, došli kod doktorice tek kad je dobila temperaturu....prije dva dana

Darko Richter, dr. med.

22.05.2008. 01:00

3-4 tjedna. Zar je to bitno?

ana22211

20.06.2011. 11:05

Poštovani, prije 4 dana sinu od 2,5 godine dijagnosticirana je Peta bolest. Imao je izrazen osip po obrazima, a zatim na tijelu (udovima). Sve je pratila i relativno visoka temparetura oko 38,5 stupnjeva. Proslu noc nije imao temperaturu, kao ni jutros, a osip mu se ublazio. Moje pitanje doduse nije vezano za sina, vec za nadolezeceg clana. Naime, trudna sam i sutra mi je termin poroda, te me zanima da li je moj sin prenosnik virusa i da li ga je potrebno odvojiti od bebe na nekoliko dana? Čitala sam na nekim stranicama da 24 sata od izbijanja osipa zarazena osoba vise nije prenosnik Pete bolesti, no zeljela bi dobiti Vaše misljenje o tome. Unaprijed veliko hvala na Vešem odgovoru. Ana

Darko Richter, dr. med.

20.06.2011. 17:00

Vi ste vjerojatno debelo imuni, kao i ogromna većina odraslih, pa će biti imuno i novorođenče zbog protutijela stečenih preko posteljice.