BIgor
|
20.11.2009. 10:50
Postovani,
moj sin je rodjen 10.10. 2009., gestacijska starost 38+4, tezina 3400g, Agpar 9/10, uz dijagnozu Kephalhaemathoma reg. L.dex.
12.10 mu je radjen UZ mozga sa dijagnozom: pojacana ehogenost parenhima. Kontrolni UZ za 30-40 dana.
Ostali podaci sa tog UZ su:
Cavum septi pelucidi: DA (0,57 cm)
Cavum verge: NE
Desna bocna komora – Oblik: normalan; Velicina: pukotinasta (vidljivog lumena); subependim: uredan
Leva bocna komora – Oblik: normalan; Velicina: pukotinasta (vidljivog lumena); subependim: uredan
Pulzacije krvnih sudova: zivahne
Na kontrolnom UZ, koji je obavljen juce,
Dg: idem; i dalje nezreo mozdani parenhim
Kontrola za 1 mesec
Moje pitanje je: sta to zaista znaci? Lekarkin komentar je da je sve to normalno. Medjutim, zasto onda raditi dodatne nalaze? Da li je mozdani parenhim uopste zreo tokom prvih par godina, s obzirom na intenzivan razvoj mozga koji se desava u tom periodu. Ili se tu misli na nezrelost u odnosu na trenutnu starost?
na pregledu kod pedijatra, ranije istog dana, sve je bilo normalno: motorika, refleksi, porast tezine.
|
Darko Richter, dr. med.
|
20.11.2009. 19:40
Evo, i sami ste si odgovorili. Sve je normalno, a ipak se narucuju daljnje kontrole. Shvatili ste i to o parenhimu mozga, koji jest nezreo, dok se potpuno ne mijelinizira tijekom prve 2 godine, pa ne znam sto bi bilo nenormalno u tome da je sada takav kakav mora biti.
Mislim da nemate sto brinuti, ali bi bilo dobro da svojoj lijecnici koja ispostavi normalni nalaz postavite pitanje a zasto onda daljnje kontrole.
|
NiN
|
20.11.2009. 19:40
Ako smem da Vam kažem kao roditelj koji je kroz to prošao (uz apsolutno pravo moderatora da ovaj odgovor izbriše), cimaće Vas od pregleda do pregleda, dok jednoga dana ne shvatite da ste upisali dete na balet ili na fudbal Nas su tako prepadali sa mlađim detetom, radili UZ, kontrolisali svakih mesec dana, bez konkretne dijagnoze, a onda smo shvatili da nam trogodišnje dete kasni na balet jer se čas engleskog odužio ... Pa smo upalili kola i požurili kroz gradsku gužvu !
|
Darko Richter, dr. med.
|
21.11.2009. 21:50
Crv sumnje ubacuje se kao specijalac. Nitko zapravo ne zna kako je usao. Isti crv sumnje ruje kod doktora, a onda i kod vas. Naime, od jedne jako subjektivne pretrage, kakva je i UZ mozga, stvaraju se ocekivanja da ce se kao u kristalnoj kugli iscitati buducnost djeteta, koje je, najcesce, prije toga rodjeno u nekim vise ili manje kompliciranim uvjetima. Tesko mi je kritizirati kolege koji rade UZ ili neuropedijatrijski ili fizijatrijski prate psihomotorni razvoj, jer ne mozete biti nikada sigurni kako ce stvari ispasti. Da vam dam primjer: ja sam na svoje oci vidio sasvim dosta djece s malim tumorcicima ili krvarenjima u mozak, koja su ostala trajno debilitirana, ali i s opseznim krvarenjima, za koju se ne bi niti najmanje kladili da ce oci otvoriti ili sami prodisati, a koja su se tako oporavila da vam nista vise nije jasno osim ovoga: mozak jejako plasticni organ i moze puno toga nadoknaditi, ali, i vrlo mala trauma na odredjenom mjestu moze biti povezana s mnogo tezom klinickom slikom. U nacelu, u perinatalnoj dobi nastala krvarenja, ako su stupnja III i IV ostavljaju kognitivne i/ili fizicke posljedice, a ako su manja, uglavnom ne. Isto tako, ako je dijete rodjeno tako da se gusilo, i bilo bez kisika, i imalo niski Apgar po porodu,posebno onaj drugi i treci, onda su promjene, ako se jasno vide na UZ, malum omen (los znak). Tako da mnogo toga ovisi o kontekstu i sklonosti ultrasonicara tezoj ili laksoj interpretaciji nalaza vezano za odredjeni kontekst u kojem je odredjeni nalaz mogao nastati, pa odatle i stalno narucivanje. Konacno je presudno klinicko stanje i razvoj, napredovanje djeteta. Ako je ono uredno, pa neka i ima krvarenje stupnja I ili II, sto onda? Sto je bilo, bilo je, moze sa malo pratiti radi ev. epilepsije, manjih ispada i sl. No, u vecini slucajeva rastanete se s tim problemom, a da se poslije pitate zasto ste ga uopce imali. Jedan manji broj, ga, nazalost doista ima, no tu su nalazi ipak jasniji, i UZ, i klinicki,
Medjutim, roditelji se moraju nauciti postavljati pitanja jos u ordinaciji: ako je sve u redu, zasto opet kontrola; ako vam se objasni da je to zbog gornjih razloga, onda upitajte a zasto kontrola bas za 6 mj; sto bi se propustilo da se dodje za 8,5 mj., ili zasto ne za 40 dana, itd., itd. Mislim da se roditelji moraju ukljuciti u interakciju s lijecnicima malo vise i malo odgovornije. Vase dijete, vasa briga. (Ovo je majkama govorio jedan moj stariji kolega, sada u penziji).
|
Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.
|
18.12.2011. 23:10
Ništa u navedenom nalazu ne ukazuje na nedvojbeno odstupanje od normale. Dobar dio nalaza sadrži opis - tzv. dojam pri pregledu mozga. Obzirom da je TORCH kod Vas bio uredan, male su šanse da ste nakon njega dobili neku od tih bolesti, no ipak ga napravite i djetetu. Objektivno, ne nalazim razloga za brigu.
|