dora7
|
20.06.2012. 20:25
Poštovani,
znam da ovako kompleksna tema iziskuje mnogo više od foruma, ali isto tako znam da ste vrsni stručnjak i da ćete se potruditi dati mi neke osnovne smjernice.
Naime, moje dijete ima 22 mjeseca. S tri mjeseca je počela odbijati adaptirano mlijeko(prestala sam dojiti zbog svoje operacije). Mjesec dana iza prestanka dojenja još uvjek je pila mlijeko a onda su se obroci prorijedili. Da ne duljim, završili smo u bolnici. Zbog hipotonije je napravljena kompletna neurološka obrada (UZ, EEG višesatni, EMNG) i MR mozga. Sve u granicama normale. Dijete i dalje odbijalo hranu. Hranjena je sondom i mojom upornošću.Razlog nikad nije pronađen osim blažeg refluksa. Prešli smo na Allernovu (iako je test na alergiju negativan, prick i Cast) i sada smo još uvijek na njoj.Naravno da ni Allernovu nije pila pa sam ju do god. dana uspavljivala i davala u snu. Sada je situacija takva da žlicom pojede ta dva mliječna obroka uz puno animacija, crtića (znam da nije pedagoški). Ona jednostavno ne voli ništa baš rado jesti.Ono što joj dajem izgleda ovako:
doručak:mlijeko i lino s malo voća da ubije miris mlijeka 250g
međuobrok:voće
Ručak:kuhan:piletina , teletina , junetina, karfiol,mrkva, brokula, krumpir, riža, mahuna,tikvica, ponekad špinat, ponekad blitva,kruh,ovisi o danu, začinjeno maslinovim uljem.300g
kada se probudi opet neka voćka
večerastatak ručka 300 g.
spavanje:allernova i lino 250g
Molim vas da mi kažete je lil to oskudan broj namirnica. Druga djeca jedu raznovrsnije pa me strah. Ima 12 kg, to je ok, ali da bi to održali mora puno ovoga pojesti.
Pod stalnom smo kontrolom izvrsnog dr. na Rebru, prekrasan liječnik, ali bih htjela da me uputite uz to na neko savjetovalište za nutricionizam. Napomminjem da jede sve potpuno miksano, jer kad joj dajem onako pojede par žlica i gubi na kilaži. Isto tako štapiće žvače bez problema. Malo je teškog karaktera, inače.Ima i tartume i noićne strahove. Bili smo kod psihologa, koja je rekla da je mala inteligentna i razmažena.
I još nešto, i meni treba nekakva podrška, pa da li postoji nekakvo privatno savjetovalište u Zg za nas.
Oprostitena zbrci, teško je objasniti
Unaprijed hvala
Srdačan pozdrav
|
dora7
|
21.06.2012. 14:20
Još bih se samo nadovežala da bih voljela da mi dr. Jovančević odgovori na predhodni post, i naglasila da je bba u toj dobi bila u bolnici 3 mjeseca. Čitajući njegove tekstove znam da joj u životu nikada ne mogu to vratiti ali molim savjete, jer ona ima i problema u ponašanju. A to su strahovi. Od nepoznatih prostora, ljudi, djecu voli, boji se naizgled banalnih stvari. Recimo kada se tata ošiša, ja svežem kosu itd. Teško je, pomozite.
Hvala dr. jovančeviću, on je za mene Alfa i Omega pedijatrij.
Pozzz
|
Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.
|
24.06.2012. 22:50
Iznimno teška problematika koju nije moguće rješavati putem foruma. Ipak, samo ću glasno razmišljati: najčešće je riječ o kombinaciji biološkog i emocionalnog uzroka nejedenja. Svi moji pacijenti imaju jedan karakterističan detalj u svojoj priči - dijete dobro napreduje na težini ali samo zahvaljujući nadljudskim naporima. Što je veća ljubav to je veća energija koja se ulaže na prisilu jedenja (kako ja to vidim)... Nadam se da onj Lino što dajete ne sadrži čokoladu ili nešto drugo što ima bjelančevine kravljeg mlijeka. Rebro ima sjajnu nutricionisticu Dr sc Vranešić Bender.
Kada ne bi bilo dvojbi oko moguće alergije na kravlje mlijeko tada bi korisno bilo uvesti Pediasure Complete kao dodatak prehrani (dosta kvalitetni podaci o učinkovitosti u povećanju apetita). Kako bi izbjegli emocionalni pritisak preporučam da hranjenje preuzme netko drugi od ukućana, svakako bez verbalnih i neverbalnih elemenata prisile.
Razmaženost nije baš idealan opis, no najčešće je riječ o obrascu komunikacije pri kojem dijete na svaku emociju tpa hoću - neću, sviđa mi se - ne sviđa mi se burno regira. Uobičajeno na svoju reakciju dobija odgovor, najčešće puno priče, objašnjavanja, maženja - no kasnije, kada se istroše emocionalne rezerve - može dobiti i oštriji odgovor u obliku vikanja ili tjelesnog kažnjavanja. Bilo koji odgovor podstiče ovakav način komunikacije te je najbolje okrenuti se i neko vrijeme ignorirati ovakve ispade. Kada je dijete dobro i ponaša se primjereno Vašim svjetonazorima, tada trebate biti topli i maziti se s njim. To nije lako, plač je jedan od najjačih signala i nije mu se lako othrvati kada je u pitanju majčinski instinkt i ljubav...
|