Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6662 | Broj poruka: 26490

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


šlajm nakon bronhiolitisa


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

ValentinaKSa

06.11.2011. 22:50

Poštovani,

Moj sin je sa dva mjeseca starosti dobio bronhiolitis, nakon čega smo u bolnici proveli 12 dana gdje je primao antibiotike (ampicilin i mirocef) i kortikosteroide (Urbazol) uz inhalacije fiziološkom i inhalacijama za laringitis. Nakon toga je otpušten kući gdje smo mu davali sirup Ceklor 7 dana i Flixotide mjesec dana. Međutim i sada nakon dva mjeseca otežano diše zbog šlajma. Šlajm se posebno pojavi ako se napreže ili uzbudi. On svako jutro povrati odredjenu količinu i tako povremeno tokom dana nakon dojenja, stolica mu je sluzava većinom, ali problem šlajma i dalje ne posustaje.

Želim naglasiti da noću dobro spava, doji svaka tri sata i nema takvih problema.

I jos bih da dodam neke simptome koji bi Vam nadam se mogli opisati stanje:
- nos je prohodan, s malo sekreta koji ne curi a koji aspiriramo redovno
-temperature nije nikad bilo u toku ove bolesti
- disanje: na početku je bilo više grubljih hropaca i gušćeg šlajma koji ga je poprilično gušio, sada bih to opisala kao šištanje vodenijeg šlajma koji je ljepljiv na dodir i proziran, pod mojom rukom osjećam šištanje u predjelu grudnog koša s desne i lijeve strane
- kašalj se javi isključivo kada se sekret pokrene pa ga on pokušava iskašljati
- kihanje je povremeno
- ponekad trlja oči i nos
- snimili smo i timus na preporuku našeg pedijatra, i nalaz je uredan
- na otpusnici iz bolnice je naglašena dispneja, rtg pluća je bio uredan, crp je bio uredan
- srčana sjena pomaknuta ulijevo
-zadnja preporuka pedijatra bronhopulmin cepići koji može koristiti kada napuni 5 mjeseci


Mozda nije lose dodati: ja sam imala alergijski bronhitis od druge do 5 godine, uzimala sam Zaditen koji mi je pomogao, sada sam alergična na polen
muž također

Bila bih vam zahvalna da nam kažete iz Vašeg iskustva koliko ovakvo stanje može potrajati, i šta je uzrok stalnog šlajma (da li je to bronhioliotis ili se može raditi o nečemu drugom). Koje po Vašem mišljenju dalje korake da poduzmemo?

Pišem Vam iz Sarajeva i unaprijed hvala na odgovoru.

Srdačan pozdrav

ValentinaKSa


hvala!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

15.11.2011. 11:20

Bronhiolitis u mladoj dojenačkoj dobi je najčešće uzrokovan vrlo agresivnim virusima kao što je Respiratorni sincicijski virus, Rino virusi, Humani metapneumo virus. Oni oštećuju sluznicu dišnog puta i to se očituje dugotrajnim kašljanjima i sekrecijom, naročiti u fazama nekih novih infekcija (prehlada). Takva se sluznica naziva hiperreaktivnom - umjesto da naotekne pola milimetra - za vrijeme nove prehlade natekne 1-2 mm i uzrokuje kašalj i sipnju (fićukanje) kao kod alergijske astme. Danas je poznato da su ove smetnje izraženije u djece čiji su roditelji alergičari (imaju alergiju na pelud, prašinu i sl.). Svakako je važno da dijete ne bude izloženo infekcijama (npr ako imate starije dijete koje pohađa vrtić - bilo bi ga dobro zadržati kod kuće), potom treba izbjegavati pregrijavanje zraka u prostoru gdje boravi (neka bude 18 - 20 stupnjeva), kada spava neka bude na povišenom uzglavlju, čistite nos fiziološkom otopinom, bilo bi dobro da imate i inhalator te da se inhalira fiziološkom otopinom. U fazama pogoršanja će možda trebati i neki lijekovi (npr Ventolin) no o tome odluku donosi pedijatar. Flixotide neće puno pomoći u fazi pogoršanja ali niti u prevenciji. Ako se smetnje nastave iza 1. godine mogu se uvesti i drugi lijekovi za prevenciju napada kašlja kao što je montelukast (Singulair). Spomenuti čepići neće biti od koristi, ne preporučujem u dojenačkoj dobi. Ne bi bilo loče uzeti briseve nosa i ždrijela.