Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6662 | Broj poruka: 26490

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


Sy prolapsa mitralne valvule


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

nikol15

20.04.2012. 04:20

Poštovani, zamolila bih Vas da mi malo pojasnite ovaj nalaz i ovu dijagnozu

Imam 15.g, i zadnjih sam 1-2.god počela osijećati učestalo probadanje u prsištu s lijeve strane, preskakanja srca i često nedostatak zraka koji se javlja i u mirovanju i u naporu te sam bila hospitalizirana na odjelu dječije kardiologije gdje mi je utvrđena dg. SY PROLAPSUS VALVULAE MITRALIS; INSUFFICINECIO VALVULAE MITRALIS
Ovo je nalaz kardiologa od prije par dana, kad sam bila na redovnoj kontroli..ali on mi nije ništa objasnio pa bih Vas zamolila da mi vi pomognete:
Opće stanje dobro.
Srce: sinus aritmia 105/min, tonovi jasni,nad ictusom holosistolički šum I-II/6 te mezosistolički klik nad Erbom
EKG:sinus aritmia 105/min,el.os semivertikalna oko 100, PQ 0.16", QRS 0.06" QT 0.34". T-val negativan u D3 i aVf. Bez znakova hipertrofije.
UZ: Situs solitus. Uredna segmentna građa srca. Dimenzije uredne za dob. Kontraktilno dobra EF 65%. Kontinuitet ia i iv septuma. Na mitralnoj valvuli prolabira PMK, a mislim i stražnji uz mitralnu insuficijenciju I-II stupnja angio. Ostale valvule b.o. Aortni luk normalan, lijevi. Nema ductusa niti CoA. Ne vidi se perikardijalnog izlijeva.

DG: SY PROLAPSA MITRALNE VALVULE
INSUFFICIIENCIO V.MITRALIS I-II

Th; Atenolol a 25 mg 1x1

Preporuča se prevencija bakterijskog endokarditisa, te prilagoditi tjelesnu aktivnost te izbjegavanje većih napora.
Kontrola za 6mj. pp ranije

Zanima me da li je ova srčana greška opasna, kako se sad ponašati..i općenito ako mi možete reći nešto o ovome jer me malo strah..

Hvala i lijep pozdrav !

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

23.04.2012. 00:50

Osobno mislim da je trebalo sve to raspraviti s kardiologom koji je puno kompetentniji od mene - općeg pedijatra. Iz pozicije Internet savjetodavca mogu reći slijedeće - Svakako izbjegavati teže tjelesne napore, u slučaju invazivnih zahvata (npr vađenja zuba, endoskopskih pretraga i sl) zatražiti antibiotsku zaštitu (ono što kardiolog naziva profilaksom bakterijskog endokarditisa). Potrebno je praćenje jer će vrijeme pokazati da li će nedostatna funkcija zaliska ostati jednaka ili će se pogoršati. Obzirom na smetnje koje si imala (osjećaj boli u prsištu i preskakanje srca) trebalo bi napraviti još neke pretrage (24 satni EKG i EKG u naporu). Prpeoručam da u periodu ovih smetnji odeš u hitnu službu bolnice jer se kratkotrajni poremećaji ritma mogu smao tada vidjeti na EKG-u.