Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6663 | Broj poruka: 26491

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


Tikovi?


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

behmen

01.04.2013. 22:35

Poštovani doktore,
moj sin ( 4 godine) je prije tri tjedna imao operaciju / odstranio je po preporuci maksilofacijalnog kirurga hematom u organizaciji ispod obrve. Operacija je prosla bez problema i izvedena je općoj anesteziji.On je samu operaciju te odlazak u bolnicu dobro prihvatio ( jedva je cekao da ga provozaju na krevetu , nije bilo placa i sl). Taj strah je nekako kanalizirao kroz zezanje i nestasluke. Nije se zalio na bolove i sl. Medjutim nakon vadjenja koncica, a i tada je bio "omamljen na masku u operacijskoj", sam prvi put primjetila da je nakon dolaska iz operacijske sale dok mu je suprug citao roman prvi put je napravio te neke grimase lica. Tada sam to shvatila da je takvo ponasanje od omamljenosti. Medjutim unazad nekoliko dana primjecujem da pravi grimase lica dok gleda televiziju kada je malo umorniji. Pocinje dizanjem obrva uz zmirkanje a onda ponekad i grimasa ( kruzno micanje usana, kao da pokusava izvaditi nesto jezikom iz kutnjaka). Za sada samo pratim i ne obracam preveliku paznju na to. Citala sam o tikovima te se pitam da li su to tikovi? Da li ove grimase mogu imati veze sa anestezijom ili uslijed potisnutog stresa? Sto mogu uciniti i trebam li se uputiti na neke pretrage? Unaprijed sam Vam zahvalna na odgovoru i bilo kakvom savjetu.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

08.04.2013. 21:50

Opisani simptomi će najvjerojatnije odgovarati tikovima. Provjerite u trenutku kada to čini da li možete s njim normalno komunicirat (da li Vas pogleda kada ga zazovete, da li je bistre svijesti). Ako je to uredu tada prestanite obraćati pažnju na tikove, (imajte ih na oku no nemojte komentirati niti iskazivati bilo kakve znakove zabrinutosti). Najčešće tikovi nestanu spontano. Ako se jave i drugi tikovi (npr slijeganje ramenima ili nešto drugo u vrijeme dok se događa tik kojeg ste opisali) tada se treba javiti psihologu.