Autor
|
Poruka
|
Ana-Marija123
|
30.10.2009. 17:55
Poštovani,
Imam sina od 2,8 godine. Ovo ljeto, smo skinuli pelene. Sa mokrenjem nije bilo problema.
Dijete koje je do tada svakodnevno imalo normalnu stolicu počelo je istu zadržavaiti i pražnjenje crijeva išlo je otežano, otprilike svaki treći dan, isključivo u gaćice ili u kadi za vrijeme tuširanja.
Pelenu nije želio natrag. Kada se 01. rujna vratio u vrtić stanje je postalo još gore. Probavu bi imao svaki 5-6, pa čak i 7-mi dan. Pokušala sam malo modificirati prehranu, uvela sirup od smokve i šljive, no pomaka nije bilo.
Puno sam o tome isčitala i jasno mi je da je jedan dio problema fizički ( novi sadržaj dolazi u crijeva, gubi se nagon za tiskanjem..... ) a drugi psihički ( odvajanje od stolice kao da je dio njega, bol vezana za pražnjenje....).
U konzultaciji s pedijatrom započeli smo s Portalakom. Pedijatar je rekao da mu dajem po dvije žlićice kroz sedam dana. Započeli smo s jednom žlićicom i povečavali broj žlićica u najmjeri da uspostavimo jedno pražnjenje dnevno. No niti tu nismo uspjeli.
Sada je već mjesec dana na Portlaku, dajem mu čak po 6 žlićica ujutro ( ne bi li imao stolicu popodne, jer on to u vrtiću, ma u stvari nigdje nego kod kuće ne želi obaviti.
U početku bi imao stolicu otprilike svaki 2-3 dan, a sada uspije i Portalak "pobijediti" i nema stolicu po 5 dana ( svakodnevno dobije Portalak ).
Nemamo emotivan pristup tom problemu, no život nam se na to sveo. Ne mičemo se iz kuće, sve u nadi "desit će se" ( jer nikada nije niti to napravio ako nije bio doma ).
Vidim da mu to stvara probleme, nervozan je, ispušta vjetrove, svega je svjestan i viče kako "neće kakati".
Da li su ovakve velike doze Portalaka u redu? Kako je moguće da niti taj pripravak ne djeluje na to da ima češću stolicu?
Mogu li još što poduzeti, ili, kao što sam pročitala, naprosto strpljeno čekati da mu se desi "klik" u glavi???
Da li da mu i dalje dajem svakodnevno Portalak? Koliko mu maksimalno mogu dati?
Ponavljam, prije skidanja pelena je imao svakodnevno stolicu.
Unaprijed hvala i oprostite na opširnosti
Ana-Marija
|
Darko Richter, dr. med.
|
30.10.2009. 19:10
Mislim da se ovo ne može riješiti preko interneta. Iz jednostavnog razloga, jer mi vi nećete povjerovati da iza ovakvih problema stoje roditelji, u 90% slučajeva majka. Da ste s djetetom na pregledu, malo bih zirnuo u anus i okolinu, vidio nema li kakvu fisuru ili ragadu koja ga boli, stavio gumenu rukavicu, malo vazelina ili parafina na prst, i opipao unutrašnjost rektuma. Ako bi bio prazan, pomislio bih na neku organsku bolest, a, ako bi bio pun, osobito stvrdnute stolice, bio bi to gotov dokaz protiv vas. Ili bih to izvukao, ili bih dodao klizmu, ili bih, odustao od klizme i savjetovao vam da mu nabavite Coloclens sirup ili Bekunisov čaj, za samo jednu večer. I dodatno vam objasino da je stolica, kao i kašalj ili disanje, posve normalna stvar, koju treba respektirati, a ne silovati. Majke obično imaju slične probleme sa stolicom, kao i djeca. To se zove epigenetika.
|
Ana-Marija123
|
02.11.2009. 10:40
Hvala na odgovoru!
|
goga1967
|
02.12.2009. 22:45
Poštovani!
Ovo je preslika našeg problema! koji je nastao kad smo skinuli pelene. Prvo kakanje u tutu je bilo veliko iznenađenje (na pragu neugode) i ododnda komentar tipa Neću kakati! Svjesni smo da je vršenje nužde pritrodna stvar i tako smo to prihvatili (jer da nismo, onda bi i u pelenama bilo problema).
Gastroenterolog zaključio da dijete ima tvrdu stolicu, jer je "u grozdićima", stavio nas na portalak, koji daje rezultate svakih 2-3 dana, bez njega ne ide nikako, bez obzira što dijete jelo. Ranica nema.
Gdje se tu uklapa majka i koja je njezina greška?
|
Darko Richter, dr. med.
|
03.12.2009. 00:15
Majka je opstipirana.
|
goga1967
|
03.12.2009. 14:25
Dr Richter!
Baš ste me nasmijali. Ali molim Vas, elaborirajte. Nije da Vam ne vjerujem, već želim razumjeti (a za to mi je potrebno malo više od jedne rečenice).
|
Darko Richter, dr. med.
|
03.12.2009. 16:45
O opstipaciji sam ovdje pisao bezbroj puta, i uvijek naglašavo da se, kod idiopatkse opstipacije, obično radi i o opstipaciji u majke. Potražite malo po forumu.
Žene i majke vole zamišljati da priroda nije važna, one bježe od prirode. Tako, ako im dođe sila, a njima to nije u zgodni čas, onda stisnu i preskoče. Eto opstpacije, a kada to urade par puta, već je dotovo. Isto to misle i za svoju djecu, koju nakon doručka na stavljaju na tutu, djeca stišču, igraju se,i u roku od 1ili 2 dana se opstipiraju.
|
danchuo
|
16.12.2009. 12:55
Moja kcerka stara 2 godine i deset mjeseci je imala ovaj problem, tj zadrzavanje stolice u periodu odvikavanja od pelena. Slozila bih se sa ovdje procitanim odgovorom ljekara, jer kod nas tata ima problem zadrzavanja stolice i cekanja njemu svih pogodnih uslova da obavi nuzdu. Isti slucaj primjecujem kod svog djeteta i borim se protiv toga adekvatnim nacinom ishrane mog djeteta, boravkom na svjezem vazduhu i pricom da kakiti onda kad je to potreba nije nista strasno i da je to dobro. Samo da dodam da iako sam se mnogo brinula praznjenju crijeva mog djeteta nikada nisam dozvolila da ono postane svjesno moje brige. Osim toga posmatrala sam svoje dijete kad se igra i kad se unervozi i obrzano prica i zauzima neki cudan polozaj, tada znam da svjesno ignorise impuls kakenja samo da bi nastavilo sa igranjem, tada pribjegavam nenapadnoj taktici stavljanja na nosu.....i poslije nekoliko mjeseci uspjeli smo da se izborimo sa problemom zadrzavanja stolice i da dijete kaze da mu se kaki i da kaki i na drugim mjestima, a ne iskljucivo kuci.
|
Darko Richter, dr. med.
|
16.12.2009. 16:55
Tako je. Nije stvar u prehrani, nego u suglasju s prirodom.
Tko prirodu siluje, priroda mu se osvećuje.
|
andjatz
|
24.07.2013. 00:15
Postovani, imam sina od 4 godine, davno smo se rijesili pelena i jako brzo savladali mokrenje na tutu cak ikada je noc u pitanju al problem nastaje kada treba kakit. Uporno nuzdu vrsi u gace. Nezadrzava stolicu, redovno kaki svaki dan ali samo u gace. Zna kad treba da kaki jer se tada sakriva i izbjegava drustvo i na pitanje gdje treba kakit on kaze u tutu ali nikako da dodemo do te faze. Kada zelim da sjede na tutu ili wc solju on tada zadrzava stolicu i zali se da ga boli stomak i cim ulovi priliku da je sam opet kaki u gace. Svasta smo pokusavali i kroz igru i sa drugom djecom ali nikako nam neide. Kako prevladati taj strah? Oprostite na opseznosti unaprijed zahvalni!
|
Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.
|
30.07.2013. 21:50
Riječ je o relativno čestoj pojavi. Nastojte ne obraćati pažnju na njega, ne nudite ga da ide na tutu. Nakon što se pokaki budite suzdržani u svojim reakcijama, najbolje je šutke sve napraviti. I samo treba biti strpljiv.
|
žuža
|
06.09.2013. 16:45
Poštovanje,
Imam curicu koja je prije mjesec dana napunila 3 godine. Prije par mjeseci smo maknuli pelenu i s tim nema problema, tuta je "prijatelj" Problem je u tome što ona kaka svaki dan, sama, bez nagovaranja i čini se bez puno muke, ali stolica je u sitnim, obično dosta tamnim kuglicama.
Sve je započelo prošlog Božića kad je dobila pelensku upalu, a naša dr. je bila na godišnjem. Zamjenska dr. opće medicine inače nema malu djecu i već iz iskustva znam da ih ni ne želi liječiti (imam i starije dijete i nikad od nje nismo dobili lijek već samo savjet koji se pokazao beskoristan ako ne i štetan). Ja sam se dosta bavila malom djecom i znam kako izgledaju gljivice, ali do recepta nisam mogla doći, samo mi je rečeno da luftam guzu i mažem sudokremom itd i tako smo 3 puta došli na kontrolu i svaki put isto i onda sam se konačno dočepala naše dr. koja je odmah dala Plimikol. Ali do tad smo već imali i zatvor i hemoroide od tiskanja i regade i tvrdu stolicu i vrištanje i koješta i počela je zadržavati stolicu danima. Ni naša dr nije bila raspoložena da tome posveti neku pažnju pa sam sama započela sa sirupima, prvo ovaj od šljive i smokve, zatim portalak, 6 žličica, tekućine koliko stane u dijete. Nekako smo dotjerali do normalnije stolice i sredili guzu koliko toliko, dijete dobro jede, obožava grožđe i kruške, i jede ih redovito i puno (i drugo voće), zaista voli jogurt, juhe, svašta. Smanjili smo portalak pa ga maknuli, ali kuglice i dalje. Inače onaj osip je trajao do Uskrsa i nitko se nije uzbuđivao zbog toga osim mene i muža, kao treba tome vremena, na kraju sam odustala od svega nakon 4! tube Plimikola i okrenula se običnom jogurtu, mazali smo jogurtom i osip je sasvim nestao nakon 3 dana.
Ne znam što da radim dalje, da i dalje dajem Portalak? Do daljnjega? Ona ide u vrtić (samo nemojte u stilu dr. Richtera reći da ju držim doma jer ću onda morati k vama kad mi banka uzme stan) i tamo odbija kakiti, samo doma. I to predvečer, čak i dok smo na godišnjem bili. Čini mi se da slabije pije u vrtiću jer to obilato nadoknadi doma, ali kažem i u 20 dana godišnjeg stolica je cijelo vrijeme suha i u kuglicama. Prije tog osipa je već sve jela i nikad nije imala takvih problema sa stolicom.
Inače je zdrava, čak bih rekla odličnog zdravlja, u dvije godine jaslica jedva da smo imali dvije viroze, nikad nismo dogurali do antibiotika, ali ima zimi vrlo suhu kožu, pa joj se lice odmah isuši i puca i na +10 ako ne mažemo debelo i to samo nekim kremama, za to koristimo neki losion pravljen po receptu u apoteci kad treba - ne piše na bočici ništa korisno. Suprug ima peludnu alergiju, a ja kao i malena od djetinjstva vučem dijagnoze idiopatskih dermatitisa kojima ne nalazimo uzorka i liječim ih obično belosalicom i sl. kortikosteroidnim kremama. Hvala.
|
Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.
|
12.09.2013. 13:00
Prije svega treba razmekšati stolicu. Prpepručam da umjesto običnog mlijeka uvedete dojenačku formulu Novalac IT, probiotike WAYA IT, ostali mliječni proizvodi trebaju biti s malim postotkom mliječne masti (light), povećajte unos povrća i tekuće hrane, dajte integralni kruh, tjesteninu i rižu, stavljajte maslinovog ulja koliko god više se može. Portalak dajte u dozi koja će osigurati rijetku kašastu stolicu (postupno podižete dozu od 10 pa akpo treba i do 50 ml na dan). Obzirom na probleme s kožom oko čmara svakako preporučam "napamet" dati lijek protiv dječjih glistica (Mebendazol tbl 2x1 tb kroz 3 dana, ponoviti kuru nakon 2 tjedna). Kožu tretirajte Bepanthenom plus i Plimycolom.
|