Acetilsalicilna kiselina može zaustaviti rast vestibularnog švanoma
Američki znanstvenici s Massachusetts Eye and Ear, Harvard Medical School, Massachusetts Institute of Technology i Massachusetts General Hospital, otkrili su da uzimanje acetilsalicilne kiseline korelira sa zaustavljanjem rasta vestibularnog švanoma, također znanog kao akustični neurom.
Vestibularni švanom je intrakranijalni tumor koji može biti smrtonosan, a obično uzrokuje gubitak sluha i tinitus (šum u ušima). Vestibularni švanom (neurom n. statoakustikusa) je tumor 8. moždanog živca koji nastaje od Schwannovih stanica. Svakako treba naglasiti da se radi o jednostranom gubitku sluha i jednostranoj pojavi tinitusa. Osim njih vestibularni švanom može uzrokovati nesvjesticu, poremećaj ravnoteže, glavobolju, osjećaj pritiska ili punoće u uhu, otalgiju, neuralgiju trigeminusa i obamrlost ili slabost ličnog živca (n. facialis).
Inače, švanom je najčešći tumor pontocerebelarnog kuta i četvrti najčešći intrakranijalni tumor.
Trenutne opcije liječenja vestibularnog švanoma uključuju mikrokirurški zahvat ili terapiju zračenjem, a obje su povezane s potencijalno ozbiljnim komplikacijama.
Prema mišljenju znanstvenika ovi rezultati ukazuju na potencijalnu terapeutsku ulogu acetilsalicilne kiseline u inhibiranju rasta vestibularnog švanoma.
Izvor:
Otology and Neurotology