Dojenčad s cističnom fibrozom pokazuje zastoj u razvoju crijevnog mikrobioma


Dojenčad s cističnom fibrozom pokazuje zastoj u razvoju crijevnog mikrobioma

Rezultati nove studije ukazuju na ključne razlike u crijevnom mikrobiomu (zajednica bakterija) dojenčadi s cističnom fibrozom u usporedbi s zdravom dojenčadi i kako te promjene mogu nepovoljno utjecati na njihovo zdravlje.

Cistična fibroza je multiorganska genetska bolest koja uzrokuje nakupljanje ljepljive sluzi u plućima i probavnom sustavu, kao i pojačanu upalu u crijevima i na drugim mjestima u tijelu.

Inače, poznato je da je kod zdrave dojenčadi crijevni mikrobiom vrlo dinamičan i da se mijenja tijekom vremena kao posljedica toga kako su rođena, jesu li dojena ili ne i kada prijeđu na krutu hranu, između ostalih čimbenika. Zatim se u dobi od tri do pet godina te promjene stabiliziraju u mikrobiom nalik odraslom.

Ova studija je pokazala da se kod cistične fibroze mikrobiom crijeva doista ne mijenja puno, tako da je u biti zaostao u razvoju ili kasni u sazrijevanju u usporedbi sa zdravom djecom, a to nesazrijevanje može pridonijeti lošijem zdravlju.

Također, uočeno je smanjenje bakterija povezanih sa zdravljem kod djece oboljele od cistične fibroze, uključujući Faecalibacterium Prausnitzii, bakteriju koja je specijalizirana za korištenje dijetalnih vlakana kao izvora energije i poznato je da stimulira protuupalne reakcije.

Izvor:
mBio